Świat

Korea Północna: Dojdzie do śmiertelnej konfrontacji sprawiedliwości i niesprawiedliwości. Zniszczymy wroga w jednej bitwie

Świat


Komunistyczny reżim Korei Płn. ostrzegł w niedzielę, że w przypadku zaostrzenia konfliktu w regionie zniszczy wrogów "w jednej bitwie". Pogróżki wystosowano na kilka godzin przed planowanym wznowieniem rozmów z Koreą Płd. na temat rozwiązania obecnego kryzysu.

Korea Północna "poczyniła dokładne przygotowania na każdy rodzaj konfliktu, po jaki sięgną jej wrogowie i opracowała najdoskonalszy plan, który zakłada zniszczenie wrogów w jednej bitwie" - poinformowały rządowy dziennik "Rodong Sinmun".

W materiale podkreślono, że "ostateczny konflikt" będzie miał na celu "całkowite usunięcie przyczyn wojny i zaprowadzenie trwałego pokoju".

Rozmowy o zażegnaniu konfliktu

Artykuł opublikowano w dniu, w którym mają zostać wznowione rozmowy przedstawicieli państw koreańskich na temat zażegnania obecnego sporu. Pierwsza runda negocjacji w przygranicznej wiosce Panmundżom rozpoczęła się dzień wcześniej.

Rozmowy te zainicjowano na krótko przed wygaśnięciem terminu ultimatum, jaki wyznaczył komunistyczny reżim w Pjongjangu władzom w Seulu. Korea Północna domagała się od południowego sąsiada zaprzestania nadawania przez głośniki w pasie przygranicznym materiałów propagandowych. Pjongjang poinformował również, że postawił w stan gotowości frontowe siły zbrojne i przygotowywał się na akcję wojskową w przypadku niezastosowania się do ultimatum.

"Jeżeli w obecnej sytuacji rozlegną się strzały, dojdzie do śmiertelnej konfrontacji sprawiedliwości i niesprawiedliwości, patriotów i zdrajców, a także do ostatecznego starcia dobra ze złem" - ocenia "Rodong Sinmun".

Dziennik zapewnia także, że siły zbrojne Korei Północnej są gotowe stawić czoła wszelkim zagrożeniom, w tym nuklearnym, a ich uderzenia zamienią wrogie twierdze w "morze płomieni".

Wzrost napięcia

Relacje między państwami koreańskimi pogorszyły się w ostatnim czasie po incydencie z początku sierpnia, w którym ciężko ranni zostali dwaj południowokoreańscy żołnierze. Władze w Seulu oskarżają wojska północnokoreańskie o podłożenie min, które raniły wojskowych na rutynowym patrolu.

Wzrastaniu napięcia na linii Pjongjang-Seul sprzyjają też rozpoczęte w poniedziałek tradycyjne manewry wojskowe, w których bierze udział kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy Korei Płd. i USA. Oba państwa koreańskie formalnie pozostają w stanie wojny, ponieważ konflikt zbrojny z lat 1950-1953 zakończył się rozejmem, a nie układem pokojowym.

Manewry południowokoreańskiej armii na spornym archipelaguEPA/YONHAP SOUTH KOREA
wideo 2/21

Autor: asz//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: