Na międzynarodowym lotnisku Pearson w Toronto w Kanadzie doszło do wypadku samolotu pasażerskiego. W Paryżu odbyło się nieformalne spotkanie europejskich przywódców poświęcone bezpieczeństwu i sytuacji na Ukrainie. W Rijdzie, po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, spotkają się delegacje z USA i Rosji. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 18 lutego.
1. Wypadek samolotu pasażerskiego
Na międzynarodowym lotnisku Pearson w Toronto w Kanadzie doszło do wypadku samolotu pasażerskiego linii Delta Airlines, który leciał z Minneapolis w USA. Na zdjęciach z lotniska widać maszynę leżącą na płycie lotniska podwoziem do góry.
CBS News podał, że wszystkie 80 osób, które znajdowało się na pokładzie, zostało ewakuowanych. Ratownicy przekazali natomiast, że rannych zostało 18 osób, w tym dziecko. Trzy osoby są w stanie krytycznym.
2. Negocjacje w Rijadzie
We wtorek w stolicy Arabii Saudyjskiej, Rijdzie, po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, spotkają się delegacje z USA i Rosji. Według dotychczasowych zapowiedzi spotkanie będzie dotyczyło odbudowy dwustronnych relacji i przygotowań do możliwych rozmów pokojowych ws. Ukrainy.
Władze Ukrainy, podobnie jak Unia Europejska, nie otrzymały zaproszenia do udziału w tym spotkaniu. - Nie możemy uznać żadnych rzeczy ani żadnych porozumień o nas bez nas - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do zaplanowanego w Arabii Saudyjskiej spotkania przedstawicieli USA i Rosji.
3. Nieformalny szczyt w Paryżu
Europejscy przywódcy, w tym premier Donald Tusk, spotkali się w Paryżu na nieformalnym szczycie dotyczącym bezpieczeństwa. Rozmowy odbyły się w poniedziałek po południu.
Zaproszono na nie, poza Donaldem Tuskiem, także szefów rządów: Danii (Matte Frederiksen), Hiszpanii (Pedro Sanchez), Holandii (Dick Schoof), Niemiec (Olaf Scholz), Wielkiej Brytanii (Keir Starmer) i Włoch (Giorgia Meloni), a także szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costę i sekretarza generalnego NATO Marka Rutte.
4. Papież pozostaje w szpitalu
Papież jest w stabilnym stanie klinicznym i nie ma gorączki - przekazał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu w Rzymie z powodu infekcji dróg oddechowych. Wcześniej w poniedziałek informowano, że proces leczenia papieża musiał zostać zmodyfikowany.
Napisano również, że Ojciec Święty jest poruszony licznymi wyrazami życzliwości i bliskości, a w sposób szczególny dziękuje wszystkim tym, którzy przebywają teraz w szpitalu i przekazują mu życzenia czy rysunki. Franciszek "modli się za nich i prosi o modlitwę za niego" - głosi wydany komunikat.
5. Raport po potężnym karambolu w Szwecji
W poniedziałek służby opublikowały wstępny raport po katastrofie na trasie europejskiej E18, na zachód od szwedzkiego miasta Uppsala, gdzie zderzyło się w sobotę około sto samochodów. W wypadku dwie osoby zostały ciężko ranne i trafiły na oddział intensywnej terapii - podały lokalne media. Dodały, że pomocy lekarskiej udzielono ponad 100 osobom.
Ze wstępnego raportu - opublikowanego przez szwedzki Urząd ds. Transportu - wynika, że na krótko przed wypadkami na obu drogach służby drogowe przeprowadziły odśnieżanie. Jak wskazano, w związku z panującą wówczas zamiecią, intensywnymi opadami śniegu i śniegu z deszczem kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność. "W takich warunkach sól nie ma żadnego zastosowania, a wirujący śnieg poleruje nawierzchnię drogi, sprawiając, że staje się ona wyjątkowo śliska" - podkreślono.
6. Wypadek podczas wejścia na Rysy
Dwie osoby zostały strącone przez turystę, który przewrócił się podczas wejścia na Rysy. Spadający żlebem turysta nie odniósł poważniejszych obrażeń, jednak poszkodowani - małżeństwo - którzy według ratowników spadali przez nawet 250 metrów, zostali przetransportowani do szpitala śmigłowcem TOPR.
W poniedziałek w Tatrach panowała słoneczna i bardzo mroźna pogoda. Nad Morskim Okiem rano termometry pokazywały –16 st., natomiast na Rysach temperatura spadała do -20 st. Celsjusza.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: EDUARDO LIMA/PAP/EPA