Phenian rozpoczyna podwodne manewry i odcina wybrzeża

Świat

Aktualizacja:

Korea Północna rozpoczęła ćwiczenia okrętów podwodnych na swoich wodach, ogłaszając jednocześnie odcięcie wybrzeży dla żeglugi powietrznej i morskiej, co może oznaczać strzelanie pociskami rakietowymi nawet średniego zasięgu. We wtorek Phenian zagroził unieważnienim porozumień rozejmowych z 1953 roku. Korea Południowa odpowiedziała w środę Phenianowi w równie ostrym tonie.

Korea Północna zagroziła we wtorek unieważnieniem porozumienia rozejmowego, które w 1953 r. zakończyło wojnę koreańską, jeśli Korea Południowa i Stany Zjednoczone będą nadal organizować doroczne dwumiesięczne ćwiczenia wojskowe.

Według północnokoreańskiej agencji prasowej KCNA poinformował o tym rzecznik dowództwa sił zbrojnych Korei Północnej. Agencja Reutera uznaje tę groźbę za zaostrzenie przez Północ "wojowniczej retoryki" i zwraca uwagę, że Phenianowi grożą kolejne sankcje za przeprowadzoną w zeszłym miesiącu próbę nuklearną.

Południowokoreańska odpowiedź

W środę Phenianowi odpowiedział Seul. - Jeśli Korea Północna przygotuje prowokację i będzie zagrażała życiu i bezpieczeństwu naszych obywateli, ukarzemy ją w zdecydowany sposób - poinformował w komunikacie generał Kim Jong Hjun z południowokoreańskiego sztabu generalnego.

Kim podkreślił, że w takiej sytuacji Seul "zniszczy miejsca, będące źródłem prowokacji, siły wspierające, a nawet element dowódczy" tych prowokacji.

Korea Północna już wielokrotnie groziła "zniszczeniem" Korei Południowej, jeśli będzie ona kontynuowała ćwiczenia wojskowe z USA.

Manewry za manewry

Cytując źródło w rządzie Korei Płd. agencja Yonhap podała, że w przyszłym tygodniu Korea Północna planuje przeprowadzić ćwiczenia wojskowe na dużą skalę. Według innego południowokoreańskiego źródła Phenian zintensyfikował ćwiczenia z udziałem okrętów podwodnych u wschodnich i zachodnich wybrzeży kraju, jak również zimowe ćwiczenia z użyciem artylerii.

Odcięcie wybrzeży przez ustanowienie tzw. no-fly i no-sail zone oznaczać też może, że podczas manewrów używane będą pociski rakietowe nawet średniego zasięgu.

Technicznie państwa koreańskie są wciąż w stanie wojny, ponieważ działania wojenne z lat 1950-53 zakończyły się jedynie rozejmem, po którym nigdy nie podpisano układu pokojowego.

Autor: mtom / Źródło: reuters, pap