TVN24 | Świat

Parlament Europejski pozbawił immunitetu byłego szefa rządu Katalonii

TVN24 | Świat

Autor:
kb/kg
Źródło:
PAP

Parlament Europejski zagłosował we wtorek za odebraniem immunitetu byłemu szefowi rządu Katalonii Carlesowi Puigdemontowi i dwóm innym katalońskim politykom. Władze w Madrycie oskarżyły ich o zorganizowanie nielegalnego referendum niepodległościowego. Wszyscy podlegają europejskim nakazom aresztowania wydanym przez Hiszpanię, która ubiega się o ich ekstradycję.

Parlament Europejski zagłosował za odebraniem immunitetu również dwóm byłym członkom katalońskiego gabinetu: Antoniemu Cominowi i Clarze Ponsati. Głosowanie było tajne.

Puigdemont i Comin, którzy wyjechali do Belgii z obawy przed aresztowaniem, formalnie zostali członkami Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2019 r., a Ponsati, która przebywa w Szkocji, była oficjalnie członkiem izby od stycznia 2020 r. - podał Reuters.

Podlegają europejskim nakazom aresztowania

Wszyscy podlegają europejskim nakazom aresztowania wydanym przez Hiszpanię, która ubiega się o ich ekstradycję w związku z ich rolą w zorganizowaniu referendum niepodległościowego w 2017 roku, które hiszpański sąd uznał za nielegalne.

Belgia odrzucała wnioski Hiszpanii

Jak dotąd Belgia odrzucała wnioski Hiszpanii. W styczniu sąd odmówił ekstradycji Lluisa Puiga, innego byłego członka rządu Katalonii mieszkającego obecnie w Belgii, któremu władze hiszpańskie zarzucają niewłaściwe wykorzystanie funduszy publicznych.

Zdaniem portalu Politico jest "mało prawdopodobne", że decyzja Parlamentu Europejskiego zakończy "sagę prawną" katalońskich polityków. "Dwa belgijskie sądy zablokowały ekstradycję czwartego byłego katalońskiego urzędnika, Lluisa Puiga, a prokuratorzy odmówili dalszej apelacji, zasadniczo tworząc precedens, który powinien chronić trzech europosłów" - czytamy.

Autor:kb/kg

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości