TVN24 | Świat

Papież nakazał wizytację w archidiecezji. Chodzi o wyjaśnienia w sprawie przypadków pedofilii

TVN24 | Świat

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP

Jak podała nuncjatura apostolska w Berlinie, papież Franciszek nakazał wizytację apostolską w archidiecezji Kolonii w Niemczech. Jej celem jest wyjaśnienie możliwych błędów popełnionych w sprawie przypadków pedofilii.

W najbliższych dniach do Kolonii udadzą się jako wizytatorzy-wysłannicy papieża - biskup Sztokholmu kardynał Anders Arborelius i przewodniczący episkopatu Holandii Johannes van den Hende, biskup Rotterdamu. Przeanalizują oni postępowanie metropolity miasta kardynała Rainera Woelkiego, biskupów pomocniczych Dominikusa Schwaderlappa i Ansgara Puffa oraz arcybiskupa Stefana Hessego.

Archidiecezja kolońska w wydanym oświadczeniu zaznaczyła, że po niedawnej publikacji raportu na temat licznych przypadków wykorzystywania seksualnego w minionych dekadach i zaniedbań hierarchii "wysłannicy Stolicy Apostolskiej otrzymają pełny obraz złożonej sytuacji duszpasterskiej w archidiecezji w pierwszej połowie czerwca".

Media cytują też wypowiedź kardynała Woelkiego, który na wiadomość o wizytacji powiedział, że w lutym poinformował papieża o sytuacji w jego archidiecezji. - Przyjmuję przychylnie fakt, iż papież dzięki wizycie apostolskiej zapozna się z wynikami niezależnego postępowania i będzie mógł wyciągnąć konsekwencje – oświadczył kard. Woelki, zapewniając, że udzieli wsparcia wizytatorom.

Papież FranciszekShutterstock

Raport o nadużyciach

W marcu ogłoszony został raport na temat nadużyć seksualnych w archidiecezji kolońskiej w latach 1975-2018. Wynika z niego, że ponad 200 sprawców dopuściło się czynów wobec około 315 ofiar. Postępowanie prowadzone na zlecenie archidiecezji kolońskiej wykazało 75 przypadków, w których ośmiu wysokich rangą duchownych zaniedbało swoje obowiązki w związku ze sprawami nadużyć seksualnych. 63 proc. wskazanych jako sprawcy to duchowni, a ich ofiary to głównie chłopcy poniżej 14. roku życia. Prawie 32 proc. przypadków dotyczyło wykorzystywania seksualnego, w 15 proc. – poważnego wykorzystywania seksualnego. Pozostałe przypadki sklasyfikowano w raporcie jako naruszenia granic i inne wykroczenia seksualne.

Raport zarzuca arcybiskupowi Hessemu, który był szefem personelu w latach 2006-2012 i wikariuszem generalnym w Kolonii w latach 2012-2015, niewłaściwe działanie i pominięcie procedur przewidzianych przez prawo kanoniczne. Podobnie jest w przypadku zmarłego w 2017 roku kardynała Joachima Meisnera.

Kardynał Woelki bezpośrednio po prezentacji raportu zwolnił ze stanowiska swojego biskupa pomocniczego Dominikusa Schwaderlappa oraz szefa sądu arcybiskupiego Guentera Assenmachera z powodu naruszenia obowiązków służbowych. Także abp Hesse poinformował w oświadczeniu, że składa na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu metropolity Hamburga, "aby zapobiec narażeniu na szkody urzędu arcybiskupa i archidiecezji". Poprosił o zwolnienie ze swoich obowiązków ze skutkiem natychmiastowym.

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock