TVN24 | Świat

Po raz pierwszy od zimnej wojny marynarka wojenna USA na Morzu Barentsa

TVN24 | Świat

Autor:
momo,
asty
//now
Źródło:
PAP
Marynarka wojenna USA na Morzu Barentsa
Marynarka wojenna USA na Morzu BarentsaUS NAVY/Twitter
wideo 2/12
US NAVY/TwitterMarynarka wojenna USA na Morzu Barentsa

Okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy) wpłynęły na wody położonego na północ od Rosji arktycznego Morza Barentsa po raz pierwszy od zakończenia zimnej wojny - potwierdziła US Navy. Resort obrony Rosji zakomunikował, że "Flota Północna monitoruje działania grupy uderzeniowej NATO".

Na akwen, gdzie temperatura w maju regularnie spada poniżej 0 stopni Celsjusza, wpłynęły między innymi trzy amerykańskie niszczyciele oraz brytyjska fregata. Celem wspólnej operacji jest "zapewnienie swobody nawigacji oraz pokazanie jedności wśród sojuszników" - przekazała amerykańska marynarka wojenna.

- W wymagających czasach jeszcze istotniejsze niż kiedykolwiek jest utrzymanie stałego rytmu operacji na obszarze Europy, przy równoczesnym podejmowaniu rozważnych kroków, by chronić nasze siły - oświadczyła wiceadmirał Lisa Franchetti, dowódca amerykańskiej Szóstej Floty.

O wpłynięciu okrętów NATO na Morze Barentsa w piątek poinformowało ministerstwo obrony Rosji. "Powiadomienie wystosowano, by uniknąć błędnych wyobrażeń, zredukować ryzyko oraz zapobiec nieumyślnej eskalacji" - wyjaśniła w oświadczeniu marynarka wojenna USA. W poniedziałek resort obrony Rosji zakomunikował, że "Flota Północna monitoruje działania grupy uderzeniowej NATO".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Poprzednio okręty marynarki wojennej USA pływały po Morzu Barentsa w połowie lat 80. ubiegłego wieku, w trakcie zimnej wojny. Władze USA regularnie ostrzegają o rosnących możliwościach bojowych Rosji w Arktyce. Raport Pentagonu z ubiegłego roku mówi między innymi o odnawianiu przez Kreml lotnisk i tworzeniu nowych baz wojskowych w tym regionie.

Morze Barentsa sąsiaduje od zachodu z Morzem Norweskim. Położone jest między Europą Północną, norweskim archipelagiem Svalbard i rosyjskimi wyspami: Ziemią Franciszka Józefa i Nową Ziemią. Największym miastem na jego wybrzeżu jest Murmańsk, nieopodal niego w Siewieromorsku znajduje się główna baza rosyjskiej Floty Północnej.

Autor:momo, asty //now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@USNavy

Pozostałe wiadomości