Świat

"Walki w Donbasie trwały nawet w Boże Narodzenie"

Świat

[object Object]
Walki w Donbasie trwają mimo rozejmu. Nagranie archiwalne: operacja służb ukraińskich w obwodzie ługańskimSłużba Bezpieczeństwa Ukrainy
wideo 2/24

Mimo porozumień o rozejmie w konflikcie między prorosyjskimi separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi, w Donbasie walki trwały nawet w Boże Narodzenie – oświadczył w czwartek Alexander Hug z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje wojsk ukraińskich 62 razy - informują władze w Kijowie. oinformował z kolei przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk.

- Odnoszę wrażenie, że w Donbasie w ciągu ostatnich trzech tygodni całkowicie zapomniano o Świętach. Na prawosławne Boże Narodzenie, 7 stycznia, nasi obserwatorzy odnotowali łamanie porozumienia o zawieszeniu broni we wszystkich gorących punktach konfliktu – powiedział Alexander Hug na konferencji prasowej w Kijowie.

Hug, wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE na wschodzie Ukrainy, poinformował także, że wbrew ustaleniom z Mińska na linii frontu - i po obu jego stronach – nadal stosowane jest ciężkie uzbrojenie.

Pola minowe

Skrytykował również uczestników konfliktu za to, że ich wojska zbliżają się wzajemnie do swoich pozycji.

- Tam, gdzie wojska idą do przodu, pojawiają się pola minowe. W tych miejscach żyje ludność cywilna. Ktoś może się cieszyć, że przesunął o 50 metrów swój punkt kontrolny i uzyskał przewagę taktyczną nad przeciwnikiem, ja jednak chciałbym zapytać ludzi w mundurach, którzy podejmują w tych sprawach decyzje, czy wasze zdobycze warte są śmierci cywilów – mówił Hug.

W ciągu ostatniej doby rebelianci ostrzelali pozycje wojsk ukraińskich 62 razy. - Na wszystkich trzech odcinkach rebelianci użyli do ataków moździerzy i opancerzonych pojazdów. Na odcinkach donieckim i ługańskim żołnierze byli atakowani także z artylerii - powiedział Ołeksandr Motuzjanyk, przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy, cytowany przez agencję Ukrinform.

Zajęte pozycje

W środę ukraińska armia poinformowała, że zajęła nowe pozycje w opanowanym przez separatystów Donbasie, wypierając ich oddziały na tzw. łuku switłodarskim w pobliżu strategicznie ważnego miasta Debalcewe w obwodzie donieckim. Wcześniej, w grudniu, trwały tam walki, w wyniku których zginęło co najmniej pięciu ukraińskich wojskowych.

Konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami trwa na wschodzie Ukrainy od kwietnia 2014 roku. Zginęło w nim ogółem ponad 9,7 tys. ludzi, z czego ponad 2 tys. to ofiary cywilne.

Autor: tas/ib / Źródło: PAP, Ukrinform

Źródło zdjęcia głównego: Sztab ATO

Tagi:
Raporty: