Było "obóz Auschwitz, Polska", reakcja MSZ i nowy wpis. Pojawiło się także nowe nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Byłe więźniarki i więźniowie Auschwitz składają znicze pod pomnikiem ofiar obozu
Byłe więźniarki i więźniowie Auschwitz składają znicze pod pomnikiem ofiar obozuTVN24
wideo 2/3
Byłe więźniarki i więźniowie Auschwitz składają znicze pod pomnikiem ofiar obozuTVN24

W nagraniu, poświęconym Międzynarodowemu Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu i zamieszczonym na profilu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, padło stwierdzenie, że obóz Auschwitz znajdował się w Polsce. Po fali komentarzy, w tym także szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, pojawiło się zmienione nagranie, w którym Auschwitz nazwano niemieckim nazistowskim obozem zagłady.

W sobotę, 27 stycznia, był obchodzony Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 79. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Z tej okazji przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zamieściła na platformie X (dawniej Twitter) wpis, upamiętniający ofiary Holokaustu, a także nagranie, które wzbudziło kontrowersje.

Na nagraniu tym (obecnie jest niedostępne) europejscy liderzy, w tym sama von der Leyen, wymieniali nazwiska ofiar, a w trakcie tych wypowiedzi wyświetlane były podpisy zawierające daty urodzenia, a także daty i miejsca śmierci. W nagraniu kilkakrotnie pojawiało się stwierdzenie: "obóz Auschwitz, Polska". W pierwotnej wersji nie sprecyzowano przy tym, że Polska znajdowała się wówczas pod niemiecką okupacją i to okupanci zakładali obozy koncentracyjne na terytorium Polski. Padały także nazwy obozów i gett umiejscowionych w czasie wojny na terytorium Litwy, Chorwacji czy Austrii. We wpisie przy nagraniu von der Leyen napisała, że "obecnie jest coraz więcej aktów antysemickich, co jest niepokojące".

"Proszę o poprawienie"

Nagranie zamieszczone przez przewodniczącą Komisji Europejskiej wywołało liczne komentarze.

"Pisząc o nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz, należy wskazywać, że powstał pod niemiecką okupacją. Informacja w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej będzie doprecyzowana, ale szkoda, że polski komisarz UE (Janusz Wojciechowski - red.) zawczasu nie zaprezentował polskiego punktu widzenia" - zareagował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

"Nie sądzę, żeby którykolwiek z autorów tego filmu nie miał świadomości, że KL Auschwitz był niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym na terenach, które Niemcy przyłączyli do swojego kraju po niesprowokowanej agresji na Polskę w 1939 roku. Proszę o poprawienie" - napisał Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM). Opublikował przy tym w mediach społecznościowych zdjęcie z nagrania pokazujące treść wpisu, jaki znalazł się w pierwotnej wersji wypowiedzi Ursuli von der Leyen.

"Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz znajdował się na okupowanej części terytorium Polski, która w październiku 1939 roku została przyłączona bezpośrednio do nazistowskich Niemiec. Trafne jest zatem stwierdzenie, że obóz znajdował się na terenie okupowanej Polski" - przypomniało we wpisie na platformie X Muzeum Auschwitz.

"Pamiętajmy o złożoności zmian granic przed i w czasie II wojny światowej"

W kolejnym wpisie Muzeum Auschwitz, z opisem wojennych granic Europy, przypomniało, że "Grecja była okupowana przez Włochy i Niemcy (część została zaanektowana przez Bułgarię), Litwa była okupowana przez Niemcy, a Austria została przyłączona do Niemiec w 1938 roku". "Pamiętajmy o złożoności zmian granic przed i w czasie II wojny światowej, aby odzwierciedlić tragedie, jakie miały wówczas miejsce w Europie" - napisało Muzeum Auschwitz.

Były zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, obecnie doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn stwierdził, że von der Leyen "rozpowszechnia wprowadzające w błąd treści". "Obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz został utworzony przez Niemcy na okupowanym terytorium Polski, które w październiku 1939 roku zostało przyłączone bezpośrednio do nazistowskich Niemiec" - napisał Żaryn i zaapelował o "dokładność".

"Pamiętajmy, że podczas II wojny światowej w wielu krajach europejskich znajdujących się pod okupacją niemiecką znajdowały się niemieckie obozy koncentracyjne, w których zamordowano miliony Żydów. W czasach, gdy narasta antysemityzm, musimy pielęgnować pamięć o ofiarach i korzeniach zła, aby zapobiec mu w przyszłości!" - napisał na platformie X Jacek Siewiera, szef polskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Kolejny wpis von der Leyen

W kolejnym, niedzielnym wpisie Ursuli von der Leyen podano, że "sobotnie uroczystości oddały hołd ofiarom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz i upamiętniły sześć milionów Żydów oraz wszystkie inne ofiary zamordowane przez nazistów".

Nieco później na profilu przewodniczącej Komisji Europejskiej pojawił się nowy wpis zawierający zmienione nagranie, w którym padają stwierdzenia, że Auschwitz był niemieckim nazistowskim obozem zagłady.

Posłanka Nowej Lewicy Anna Maria Żukowska, odnosząc się do sytuacji dotyczącej zastąpienia budzącego kontrowersję wideo, napisała: "W takich chwilach pamiętajmy o jedności. Wspólne działanie ponad naszymi wewnętrznymi w Polsce politycznymi podziałami może być skuteczne na zewnątrz. Wszyscy jesteśmy Polkami i Polakami!".

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jon Chica / Shutterstock.com