Świat

Obama rozważa wycofanie wojsk z Afganistanu

Świat


Prezydent USA Barack Obama nie podjął jeszcze decyzji o tym, ilu żołnierzy amerykańskich pozostanie w Afganistanie po 2014 roku. Jednak wycofanie wszystkich oddziałów jest rozważane - poinformowali we wtorek rzecznicy Pentagonu i Białego Domu.

Rzecznik Pentagonu George Little odmówił odpowiedzi na pytanie, czy minister obrony Chuck Hagel opowiada się za pozostawieniem amerykańskich sił w Afganistanie po 2014 roku. Rzecznik Białego Domu Jay Carney powiedział z kolei, że jest możliwe, iż Obama przyjmie tzw. opcję zerową, czyli wycofanie wszystkich oddziałów USA. Liczebność amerykańskich sił w Afganistanie po 2014 roku będzie jeszcze negocjowana z tamtejszym rządem - dodał.

Trudne relacje

We wtorek dziennik "New York Times" poinformował, powołując się na przedstawicieli amerykańskich i europejskich władz, że Obama poważnie rozważa przyspieszenie wycofania sił USA z Afganistanu i opcję zerową.

Miało to być spowodowane stanem jego relacji z afgańskim prezydentem Hamidem Karzajem, które pogarszają się od czasu, gdy w czerwcu USA rozpoczęły rozmowy pokojowe z talibami w Katarze. Obecnie w Afganistanie przebywa ok. 97 tys. żołnierzy Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF), z czego ok. 68 tys. to Amerykanie.

Autor: mn//tka / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: