"Przycisk nuklearny zawsze na moim biurku". Noworoczne orędzie Kima


Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oświadczył w poniedziałek, że broń nuklearna jego kraju jest w stanie dosięgnąć cele na całym terytorium Stanów Zjednoczonych i dlatego - jak stwierdził - Waszyngton nigdy nie będzie w stanie rozpocząć wojny z jego krajem. Dodał, że broń ta zostanie użyta tylko w razie zagrożenia bezpieczeństwa Korei Północnej.

- Całe terytorium Stanów Zjednoczonych jest w zasięgu naszej broni nuklearnej, a przycisk nuklearny zawsze znajduje się na moim biurku. To nie groźba, to rzeczywistość - powiedział Kim Dzong Un w transmitowanym przez telewizję orędziu noworocznym.

- W tym roku powinniśmy skoncentrować się na masowej produkcji głowic nuklearnych i pocisków balistycznych w celu ich operacyjnego rozmieszczenia. Broń ta będzie użyta tylko jeśli nasze bezpieczeństwo będzie zagrożone - podkreślił Kim.

Przywódca Korei Północnej stwierdził, że w tej sytuacji "Stany Zjednoczone nigdy nie będą mogły rozpocząć wojny przeciwko mnie i mojemu krajowi".

CZYTAJ TEŻ: KIM ZMIENIŁ ZASADY GRY

Akcenty pojednawcze, ubranie w zachodnim stylu

W przemówieniu znalazły się jednak także akcenty pojednawcze.

Kim Dzong Un oświadczył, że niezbędne jest zmniejszenie napięcia militarnego na Półwyspie Koreańskim i zaapelował o poprawę stosunków z Koreą Południową.

- Droga do dialogu jest otwarta - dodał.

Zwrócił się też do Waszyngtonu i Seulu o zaprzestanie dorocznych wspólnych manewrów wojskowych.

Kim oświadczył również, że rozważy wysłanie ekipy północnokoreańskiej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu, w Korei Południowej, które rozpoczynają się w lutym.

- Udział Korei Północnej w Zimowych Igrzyskach byłby dobrą okazją do zademonstrowania jedności narodu (koreańskiego). Życzymy aby Igrzyska były sukcesem - podkreślił Kim. Dodał też, że oficjalni przedstawiciele obu Korei mogą się spotkać w trybie pilnym aby przedyskutować możliwość udziału Korei Północnej w Olimpiadzie.

Agencja Associated Press zauważyła, że Kim ubrany był inaczej niż zazwyczaj - w szary garnitur w zachodnim stylu i krawat.

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In mówił wcześniej, że udział Korei Północnej w Olimpiadzie byłby gwarancją bezpieczeństwa imprezy. Opowiedział się też za odroczeniem przez Seul i Waszyngton kolejnych manewrów wojskowych do czasu zakończenia Igrzysk. Pjongjang potępia te manewry uważając je za przygotowania do agresji.

Pjongjang pręży muskuły, Rada Bezpieczeństwa nakłada sankcje

Pod koniec grudnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję nakładającą kolejne sankcje na Pjongjang, tym razem wymierzone głównie w dostawy ropy naftowej dla reżimu.

Była to odpowiedź na na test międzykontynentalnej rakiety balistycznej (ICBM), który Korea Północna przeprowadziła 28 listopada.

Korea Północna przeprowadziła wcześniej w listopadzie próbę pocisku ICBM. Pentagon ocenił, że rakieta testowana przez Pjongjang osiągnęła wyższy pułap niż poprzednie północnokoreańskie pociski, a próba tej broni stanowi zagrożenie dla całego świata.

We wrześniu reżim przeprowadził szóstą już i największą z dotychczasowych próbę nuklearną, a w lipcu dwie próby ICBM.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zaostrzyła poprzednio sankcje wobec Pjongjangu 12 września, ograniczając między innymi dostawy paliw dla reżimu i wprowadzając zakaz importowania północnokoreańskich tekstyliów.

Autor: kg//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: