Świat

Presja "większa niż kiedykolwiek". Seul i Tokio zadowolone z sankcji

Świat


Korea Południowa i Japonia z zadowoleniem przyjęły decyzję Rady Bezpieczeństwa ONZ o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną w związku z jej ostatnią próbą nuklearną. - Ważne jest, aby zmieniać północnokoreańską politykę poprzez wywieranie większej niż kiedykolwiek wcześniej presji - oświadczył japoński premier Shinzo Abe.

Według władz w Seulu jedynym sposobem, by Pjongjang uniknął izolacji i trudności gospodarczych, jest zaprzestanie programu jądrowego.

Uznanie dla konsensusu

"Korea Północna musi zdać sobie sprawę z tego, że zuchwałe przeciwstawianie się pokojowi międzynarodowemu będzie skutkowało jeszcze silniejszymi sankcjami międzynarodowymi" - oświadczył Błękitny Dom, czyli kancelaria prezydenta Korei Południowej. Seul wyraził też uznanie dla konsensusu, który został osiągnięty w tej sprawie przez wspólnotę międzynarodową.

Premier Japonii Shinzo Abe powiedział, że "ważne jest, aby zmieniać północnokoreańską politykę poprzez wywieranie większej niż kiedykolwiek wcześniej presji na ten kraj".

Dodatkowe sankcje

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Projekt rezolucji w sprawie wprowadzenia nowych sankcji wobec reżimu w Pjongjangu w celu skłonienia go do rezygnacji z programów nuklearnych i rakietowych, przygotowały USA. Pod głosowanie poddana została jednak jego złagodzona wersja, by uzyskać poparcie Rosji i Chin.

Kolejne sankcje przewidują między innymi wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Północnej do 500 tysięcy baryłek od 1 października do końca 2017 roku i do 2 milionów baryłek w ciągu 2018 roku i lat następnych. Nowe restrykcje wprowadzają także całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego do Korei Północnej i zakaz importowania północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Nowe sankcje nie obejmą przywódcy KRLD Kim Dzong Una i jego najbliższych współpracowników, co znajdowało się w pierwotnym projekcie dokumentu.

Jest to dziewiąta rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie sankcji wobec Korei Północnej w związku z jej programem rakietowym i nuklearnym.

Udana próba wodorowa

3 września Korea Północna ogłosiła, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Przeprowadzenie kolejnej, szóstej już próby nuklearnej przez reżim w Pjongjangu wywołało oburzenie i sprzeciw wspólnoty międzynarodowej.

Tymczasem 5 sierpnia, po miesiącu intensywnych negocjacji między USA i ChRL, która jest głównym sojusznikiem Korei Północnej, RB ONZ również jednomyślnie przyjęła rezolucję przewidującą ograniczenie dochodów Pjongjangu z eksportu (3 miliardy dolarów rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz ryby i owoce morza. Była to odpowiedź na przeprowadzony przez Pjongjang 4 lipca, w dniu święta narodowego Stanów Zjednoczonych, pierwszy udany test pocisku ICBM, który mógłby uderzyć w terytorium USA.

Autor: mm//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: army.mil | U.S. Army photo by Pfc. Dasol Choi

Pozostałe wiadomości