TVN24 | Świat

Państwa bałtyckie sprowadzą część obywateli z Wielkiej Brytanii specjalnym lotem

TVN24 | Świat

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

Obywatele Litwy, Łotwy i Estonii, którzy utknęli w Wielkiej Brytanii z powodu nowej mutacji koronawirusa, 28 grudnia będą mogli przybyć do Rygi specjalnym samolotem. Każde z trzech państw otrzymało na wspólny lot po 48 miejsc.

- Uzgodniliśmy kwestię zorganizowania wspólnego lotu 28 grudnia. Listę powracających osób tworzą trzy ambasady w Wielkiej Brytanii – poinformował w środę minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis.

Szef dyplomacji zaznaczył, że "lot będzie miał charakter humanitarny", a lista powracających będzie sporządzana z uwzględnieniem stanu zdrowia i sytuacji poszczególnych osób.

Szef BioNTechu: prawdopodobieństwo działania szczepionki przeciw nowej mutacji stosunkowo wysokie

Dyskusja o wznowieniu połączeń

Po wylądowaniu 28 grudnia samolotu w Rydze obywatele Litwy w sposób zorganizowany zostaną przewiezieni do kraju. Będą ich obowiązywały zasady stosowane w Wielkiej Brytanii, czyli negatywny wynik testu na SARS-CoV-2 zrobionego w ciągu ostatnich 48 godzin lub 10-dniowa samoizolacja.

Landsbergis poinformował, że po świętach szefowie MSZ państw bałtyckich zamierzają podjąć dyskusję na temat możliwości wznowienia połączenia lotniczego z Wielką Brytanią.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

W związku z szerzącą się w Wielkiej Brytanii nową mutacją koronawirusa, władze Litwy, Łotwy i Estonii wstrzymały w poniedziałek pasażerskie połączenia lotnicze z Wielką Brytanią. Wprowadzony zakaz obowiązuje do 31 grudnia.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP