Niemcy zbroją Arabów. Sprzęt za ponad 1,2 mld euro

BundeswehrArabia Saudyjska zainteresowana jest m.in. czołgami Leopard 2

Niemieckie firmy zbrojeniowe sprzedały w zeszłym roku do krajów nad Zatoką Perską broń i sprzęt wojskowy za 1,42 mld euro, podwajając w porównaniu z rokiem 2011 wartość eksportu do tej części świata - poinformował dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Największym odbiorcą niemieckiego sprzętu jest Arabia Saudyjska - pisze wydawana w Monachium gazeta, opierając się na danych ministerstwa gospodarki.

Wartość pozwoleń na eksport broni do tego kraju wyniosła w 2012 roku 1,24 mld euro - dziewięć razy więcej niż rok wcześniej. Jak twierdzi ministerstwo, większość tej sumy przypada na urządzenia służące zabezpieczeniu granicy państwowej tego kraju. Z danych ministerstwa gospodarki wynika, że wzrosła wartość niemieckiego eksportu do Bahrajnu i Kataru, natomiast Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie otrzymały mniej sprzętu.

Zbroją "po zęby"

Niemiecka opinia publiczna krytykuje od dawna sprzedaż broni do Arabii Saudyjskiej ze względu na powtarzające się przypadki naruszania praw człowieka w tym kraju. Gdy dwa lata temu w Bahrajnie doszło do społecznych protestów, Arabia Saudyjska wysłała tam wojsko i policję w celu zdławienia rozruchów - przypomina "SZ". Informacje o wartości eksportu broni pochodzą z odpowiedzi resortu gospodarki na interpelacje opozycyjnej partii Lewica. Jej ekspert do spraw zbrojeń, Jan van Aken, skrytykował politykę niemieckiego rządu "uzbrajania po zęby" Arabii Saudyjskiej i innych państw tego regionu. Niemieckie media informowały w zeszłym tygodniu o zainteresowaniu Arabii Saudyjskiej niemieckim łodziami patrolowymi. Oferta kupna miałaby opiewać na 1,5 mld euro. Władze w Rijadzie wykazywały też zainteresowanie zakupem czołgów Leopard 2 i transporterów opancerzonych Boxer. Ważnym odbiorcą niemieckiego sprzętu wojskowego jest też Algieria. Wartość udzielonych przez władze pozwoleń na eksport do tego północnoafrykańskiego kraju wzrosła z 217 mln w 2011 roku do 287 mln euro w 2012 roku; w 2010 roku wyniosła zaledwie 20 mln euro. Zdaniem Lewicy Berlin chce za pomocą dostaw broni przekształcić Algierię w "Arabię Saudyjską Maghrebu".

Autor: jk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundeswehr

Pozostałe wiadomości