Świat

"NYT": głosowanie w sprawie impeachmentu Donalda Trumpa po Święcie Dziękczynienia

Świat


Demokraci, którzy rozważali głosowanie w Izbie Reprezentantów w sprawie impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa przed Świętem Dziękczynienia (28 listopada), zamierzają przeprowadzić je później – poinformował "New York Times".

Przywódcy mających większość w Izbie Reprezentantów demokratów rozpoczęli prace nad nowym scenariuszem, "całościowym i prawdopodobnie bardziej czasochłonnym" - poinformował "New York Times". Zamierzają przeciągnąć procedurę impeachmentu do okresu Bożego Narodzenia.

Procedura impeachmentu w USA. Czytaj więcej

Ich celem jest przekonanie opinii publicznej oraz republikańskich polityków, że prezydent dopuścił się nadużyć podczas lipcowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Część republikanów nie wyklucza głosowania za impeachmentem w przypadku przedstawienia dowodów wskazujących na rażące złamanie prawa przez prezydenta.

"New York Times" zastrzega, że przeciągnięcie procedury stwarza też zagrożenia dla demokratów. Wielu z polityków tej partii obawia się zarzutów wyborców w swoich stanach, że ich ugrupowanie za bardzo skupia się na atakowaniu Donalda Trumpa, a za mało na kwestiach bezpieczeństwa czy opieki zdrowotnej.

Demokraci chcą impeachmentu Trumpa

W centrum dochodzenia komisji Izby Reprezentantów, które sprawdzają, czy są podstawy do impeachmentu, czyli postawienia prezydenta w stan oskarżenia i w konsekwencji odsunięcia go od władzy, jest sprawa nacisków Donalda Trumpa na władze w Kijowie.

Podstawą tego dochodzenia jest rozmowa telefoniczna Trumpa z Zełenskim. Prezydent USA miał wówczas wywierać na Zełenskiego naciski, aby ten szukał "haków" na syna byłego wiceprezydenta, Joe Bidena, najpoważniejszego obecnie rywala Trumpa w walce o Biały Dom w przyszłorocznych wyborach. Syn Bidena, Hunter, zasiadał w radzie nadzorczej jednej z ukraińskich spółek gazowych.

Jak pokazują badania opinii publicznej, większość wyborców w USA popiera śledztwo w tej sprawie. Poparcie dla usunięcia Trumpa z urzędu oscyluje w okolicy 50 procent.

Procedura impeachmentu prezydenta USAPAP/Reuters

Autor: asty\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: