Świat

"Najlepsza w historii mowa żony kandydata na prezydenta"

Świat


- Mitt zabierze Amerykę w lepsze miejsce, tak jak zabrał mnie bezpiecznie do domu tamtej nocy - powiedziała Ann Romney, wspominając czas, kiedy się poznali. Przemówienia jej, a także gubernatora New Jersey, Chrisa Christie, zrobiły furorę na konwencji republikanów w Tampie.

Pani Romney starała się ocieplić i zmiękczyć wizerunek swego męża, uważanego za polityka pozbawionego charyzmy i autentyczności, któremu demokraci przypięli w dodatku etykietkę chciwego kapitalisty.

Bardzo osobiste słowa

W osobistym, bezpośrednim tonie Ann Romney opowiedziała historię swego romansu i małżeństwa z Mittem i zaznaczyła, że zawsze był człowiekiem, "który pomaga innym ludziom", chociaż ze skromności się z tym nie obnosi.

- Chcę wam powiedzieć o miłości. O miłości do mężczyzny, którego poznałam na tańcach w szkole i którego wy też powinniście poznać. To ciepły, kochający i cierpliwy człowiek - powiedziała. - Widziałam, jak porzuca wszystko, żeby pomóc przyjacielowi w potrzebie. Mitt nie lubi mówić o tym, jak pomaga ludziom, bo uważa to za przywilej, a nie za pretekst do politycznego zdyskontowania - dodała. Te cechy jej męża - kontynuowała - gwarantują, że będzie dobrym prezydentem, bo "kocha Amerykę". - Mitt was nie zawiedzie. Podniesie i wzmocni Amerykę. Zabierze ją w lepsze miejsce, tak jak Mitt zabrał mnie bezpiecznie do domu tamtej nocy - powiedziała Ann Romney, wspominając czas, kiedy się poznali.

Świetne przyjęcie

Jej wystąpienie spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem na konwencji. Komentator telewizji Fox News, Brett Hume, ocenił, że było to "najbardziej skuteczne przemówienie z wszystkich, jakie kiedykolwiek wygłosiły żony kandydatów na prezydenta". Przemówienie było bezpośrednio transmitowane przez wszystkie krajowe stacje telewizyjne. Zdaniem komentatorów, może ono wpłynąć na decyzję niektórych niezdecydowanych na razie wyborców w dniu głosowania 6 listopada.

"Prawdziwi przywódcy zmieniają sondaże"

Równie burzliwą owację otrzymał Chis Christie. Gubernator New Jersey wygłaszał wieczorem tzw. Keynote Address, czyli główną mowę programową Republikanów.

W odróżnieniu od większości mówców, których wystąpienia w całości wypełniły ataki na prezydenta Baracka Obamę za "rozbudowę rządu" i "restrykcje" na sektor prywatny, Christie skupił się na deficycie i zadłużeniu USA, których zmniejszenie - jak podkreślił - jest koniecznością i wymaga politycznej odwagi. - Moja mama nauczyła mnie, że trzeba wybierać, czy chce się być kochanym, czy szanowanym. Z czasem zrozumiałem, że ta rada odnosi się do przywództwa i stosuje się dziś do Ameryki - powiedział. Demokratom i prezydentowi Obamie - wywodził gubernator - brakuje odwagi podejmowania niepopularnych decyzji, takich jak bolesne cięcia wydatków rządowych, chociaż zależy od tego sytuacja przyszłych pokoleń. - My uważamy, że należy mówić Amerykanom prawdę o fiskalnej rzeczywistości. (...) Panie prezydencie, prawdziwi przywódcy nie postępują pod dyktando sondaży. Prawdziwi przywódcy zmieniają sondaże - oświadczył.

Obama na cenzurowanym

Czołowy konserwatywny komentator Charles Krauthammer wyraził zdziwienie, że Christie podjął ryzykowny wątek konieczności poświęceń. Jego odbiegająca od schematów retoryka bardzo podobała się jednak delegatom. We wtorek przemawiał także czarnoskóry kongresman Arthur Davis z Alabamy, który wcześniej był Demokratą i cztery lata temu popierał Obamę. Jak powiedział, rozczarował się jednak do prezydenta, m.in. za reformę systemu ochrony zdrowia, która zmusza wszystkich obywateli do kupna ubezpieczenia medycznego "niezależnie do tego, czy ich na to stać".

Autor: //gak / Źródło: PAP

Raporty: