Świat

Most humanitarny dla uchodźców. Akcję poparł papież Franciszek

Świat

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Czterdziestu uchodźców z Syrii przyleciało w poniedziałek do Rzymu w ramach mostu humanitarnego, otwartego przez Wspólnotę św. Idziego we współpracy z rządem Włoch. Są wśród nich rodziny z Aleppo, Hims i Damaszku, które były w obozach dla uchodźców w Libanie.

Od zeszłego roku, gdy uruchomiono taką pomoc dla Syryjczyków, do Włoch przyleciało 540 osób. Porozumienie, podpisane przez katolicką wspólnotę dobroczynną z rządem w Rzymie oraz Federacją Kościołów Ewangelickich i Kościołem Waldensów przewiduje przyjęcie 1000 osób do końca 2017 roku. Akcję tę poparł papież Franciszek.

Powitani przez przedstawicieli rządu

Uchodźcy przylecieli na lotnisko Fiumicino liniowym samolotem z Bejrutu. Powitał ich wiceminister spraw zagranicznych Włoch Mario Giro oraz delegacja z MSW. Natychmiast wszyscy migranci zostali poddani procedurom kontroli tożsamości, wymaganym przez straż graniczną.

Podobnie jak poprzednie syryjskie rodziny, które tą drogą przewieziono z obozu w Libanie do Wiecznego Miasta, także te zostaną umieszczone w ośrodkach dobroczynnych i we włoskich rodzinach. Będą miały zapewniony nie tylko dach nad głową i środki na życie, ale także integrację.

Wspólnota świętego Idziego, z inicjatywy której otwarto most humanitarny, wyraża nadzieję na to, że także inne kraje uruchomią podobne projekty pomocy dla uchodźców. Ideę tę poparła Konferencja Episkopatu Polski.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: tas / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: