TVN24 | Świat

Apele o powstrzymanie przemocy. "Możliwe popełnianie przestępstw podlegających Statutowi Rzymskiemu"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Prokurator generalna Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda wezwała do zaprzestania przemocy na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy. Stwierdziła, że w czasie eskalacji konfliktu może dochodzić do zbrodni wojennych.

"Z wielkim niepokojem obserwuję eskalację przemocy na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, oraz w Gazie i możliwe popełnianie przestępstw podlegających Statutowi Rzymskiemu (akt prawny ustanawiający MTK i jego jurysdykcję)" – napisała na Twitterze prokurator generalna MTK, Fatou Bensouda.

Prokurator nie oskarżyła jednak o popełnianie ściganych przez MTK przestępstw (ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych) żadnej ze stron i wezwała do obniżenia napięcia i zaprzestania przemocy. Bensouda dodała, że jej biuro będzie nadal na bieżąco śledzić doniesienia dotyczące wszystkich stron konfliktu oraz zbierać informacje i dowody, by ocenić, czy któraś ze stron naraziła się na międzynarodową odpowiedzialność karną.

Ostrzał rakietowy i odwet

W trwającym od poniedziałku ostrzale rakietowym izraelskich miast prowadzonym ze Strefy Gazy przez rządzący enklawą Hamas zginęło co najmniej sześciu Izraelczyków. Izraelska armia poinformowała w środę, że z Gazy wystrzelono ponad tysiąc rakiet, z których 850 spadło na teren Izraela lub zostało przechwyconych przez obronę przeciwlotniczą.

W odwecie izraelska armia uderzyła na cele w Gazie. Według tamtejszych władz medycznych zginęło co najmniej 49 osób, w tym 14 dzieci i trzy kobiety. Izrael informował również o zabiciu ważnych funkcjonariuszy Hamasu. 

Strefa GazyPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: