Świat

Kandydat na następcę May boi się laburzystów

Świat


Kandydat na lidera torysów i premiera Wielkiej Brytanii, minister środowiska Michael Gove napisał we wtorek na Twitterze, że Zjednoczone Królestwo musi wyjść z Unii Europejskiej przed brytyjskimi wyborami parlamentarnymi, bo w przeciwnym wypadku wygrają je laburzyści.

Gove, jeden z 11 polityków Partii Konserwatywnej, którzy ubiegają się o funkcję jej lidera i schedę po premier Theresie May, ostrzegł też, że wygrana Partii Pracy w wyborach oznaczałaby zapewne, iż do brexitu nie dojdzie.

Zdaniem ministra, jeśli przywódca laburzystów Jeremy Corbyn zostanie premierem, to z poparciem Szkockiej Partii Narodowej doprowadzi do rezygnacji z brexitu.

Gove obiecał też, że jeśli obejmie urząd premiera, to "zagwarantuje obywatelom Unii Europejskiej (mieszkającym w Wielkiej Brytanii - red.) ich prawa (...) i nie każe im pokrywać kosztów związanych z uzyskaniem brytyjskiego obywatelstwa".

May zapowiedziała, że 10 czerwca zrezygnuje ze stanowiska liderki Partii Konserwatywnej, a na stanowisku premiera Wielkiej Brytanii zostanie do czasu wyboru jej następcy, który ma być wyłoniony w wewnętrznych, partyjnych wyborach.

Wielu chętnych na stanowisko premiera

Oprócz Gove'a o stanowisko szefa rządu zabiegają między innymi minister spraw wewnętrznych Sajid Javid, były minister spraw zagranicznych i jeden z liderów kampanii na rzecz brexitu Boris Johnson, obecny szef dyplomacji Jeremy Hunt, były minister ds. brexitu Dominic Raab, była liderka klubu Partii Konserwatywnej w Izbie Gmin Andrea Leadsom oraz minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart.

Pełna lista ubiegających się o stanowisko przywódcy torysów powinna być znana najpóźniej w tygodniu rozpoczynającym się 10 czerwca. W kolejnych tygodniach posłowie Partii Konserwatywnej przeprowadzą serię głosowań, która ma wyłonić dwóch kandydatów. Ostatecznego wyboru dokona około 160 tys. członków ugrupowania.

Według planów proces wyłonienia następcy May powinien skończyć się najpóźniej w połowie lipca, a nowy szef torysów przejmie także urząd premiera.

Autor: asty/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: