Meksyk. Wypadek ciężarówki z migrantami. 54 osoby nie żyją, ponad stu rannych

Aktualizacja:
Autor:
momo,
ads/kab,rzw
Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej 54 osoby zginęły, a ponad sto zostało rannych - to najnowszy bilans wypadku ciężarówki w pobliżu miasta Tuxtla Gutierrez w stanie Chiapas na południu Meksyku. Pojazd przewrócił się na niebezpiecznym zakręcie i staranował kładkę dla pieszych. Większość ofiar to migranci z krajów Ameryki Środkowej, którzy chcieli dostać się do USA.

Do wypadku doszło na autostradzie w pobliżu Tuxtli, stolicy stanu Chiapas. Pojazd ciężarowy przewożący migrantów uderzył w przydrożną barierę, prawdopodobnie w wyniku przekroczenia prędkości. Następnie naczepa, w której stłoczeni byli migranci, wypięła się i przewróciła.

Wśród osób, które zginęły, są mężczyźni, kobiety i dzieci. Na zdjęciach z miejsca wypadku widać białą naczepę ciężarówki przewróconą na bok na drodze. Widać także medyków, udzielających pomocy rannym. 

Ponad sto osób zostało rannych

Ciężarówka była przeładowana, co zdaniem szefa stanowej obrony cywilnej Luisa Manuela Moreno mogło być przyczyną tragedii.

Według szacunków meksykańskich służb 105 osób jest rannych. Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador przekazał, że ciężarówką jechali głównie obywatele Gwatemali.

Reakcje władz

Prezydent Andres Manuel Lopez Obrador na Twitterze wyraził smutek z powodu "bardzo bolesnego" zdarzenia. - Problemu migracyjnego nie da się rozwiązać za pomocą środków przymusu, ale dzięki możliwości pracy dla migrantów. Musimy zająć się przyczynami. Potrzebujemy programu awaryjnego, aby zapobiec konieczności emigracji ludzi, a ponadto, aby usunąć ten nieludzki handel ludźmi - mówił później na konferencji prasowej.

Minister spraw zagranicznych Salwadoru, Alexandra Hill, poinformowała, że jej rząd sprawdza, czy w wypadku zginęli Salwadorczycy.

Meksyk zaoferował ocalałym zakwaterowanie i wizy humanitarne, a gubernator stanu Chiapas Rutilio Escandon stwierdził, że osoby odpowiedzialne za wypadek zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Przeładowane ciężarówki częstym widokiem

W Meksyku przeładowane ciężarówki przewożące migrantów są częstym widokiem.

Migranci z Ameryki Środkowej, uciekający przed biedą i przemocą w swoich krajach, zwykle próbują dostać się do Stanów Zjednoczonych przez Meksyk. Często korzystają z usług przemytników, którzy upychają ich w duże ciężarówki, przewożąc ich w bardzo niebezpiecznych warunkach. 

Podróż na północ od granicy Meksyku z Gwatemalą jest niebezpieczna i kosztowna, a wielu migrantów pada po drodze ofiarą gangów.

Autor:momo, ads/kab,rzw

Źródło: PAP, Reuters

Pozostałe wiadomości