TVN24 | Świat

Dziesiątki zaginionych przy granicy z USA, piechota morska przeprasza. "Prosimy o sprawiedliwość"

TVN24 | Świat

Autor:
momo/dap
Źródło:
Reuters

Meksykańska piechota morska wystosowała we wtorek publiczne przeprosiny za możliwą rolę żołnierzy tej jednostki w uprowadzeniach ludzi, którzy zaginęli w mieście Nuevo Laredo przy granicy z USA - podaje Agencja Reutera. Podejrzewa się, że za większością zaginięć stoją kartele narkotykowe, jednak o udział w nich obwinia się także skorumpowane siły bezpieczeństwa.

Jak podaje Reuters, między lutym a majem 2018 roku w meksykańskim mieście Nuevo Laredo, położonym nad rzeką Rio Grande przy samej granicy z Teksasem, zaginęło około 40 osób. Region od dawna stanowi teatr wojny między meksykańskimi kartelami narkotykowymi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zarzuty dla żołnierzy piechoty morkiej

Meksykańska piechota morska, razem z miejscową armią, przez lata odgrywała kluczową rolę w rządowej ofensywie przeciwko gangom narkotykowym. Władze Meksyku wypowiedziały gangom wojnę w 2006 roku. Od tamtego czasu w kraju bez śladu przepadło kilkadziesiąt tysięcy osób. Za większością zaginięć stoją grupy przestępcze, jednak o udział w nich obwinia się także skorumpowane siły bezpieczeństwa.

W kwietniu władze Meksyku aresztowały 30 żołnierzy meksykańskiej piechoty morskiej, oskarżonych o udział w zniknięciach ludzi w północno-wschodnim stanie Tamaulipas, w którym leży Nuevo Laredo. Zapowiedziano wówczas przeprowadzenie śledztwa w tej sprawie w ciągu sześciu miesięcy. Jak zwraca uwagę Reuters, zarzuty postawione grupie meksykańskich marines były pierwszym głośnym posunięciem prezydenta Andresa Manuela Obradora, wymierzonym w personel wojskowy. 

"Prosimy o sprawiedliwość"

- Meksykańska marynarka wojenna bardzo żałuje tej sytuacji - powiedział kontradmirał Ramir Lobato podczas wtorkowej ceremonii z udziałem blisko 20 członków rodzin osób, uznanych za zaginione. To pierwsze oficjalne przeprosiny wystosowane przez przedstawicieli jednostki. Lobato zapewnił, że piechota morska będzie dalej współpracować z władzami w poszukiwaniu sprawiedliwości dla ofiar. 

Podczas wtorkowej ceremonii, zorganizowanej w Nuevo Laredo bliscy zaginionych odczytywali ich nazwiska, za każdym razem wspólnie odpowiadając: "obecny". - Prosimy o sprawiedliwość – powiedziała Leticia Martinez Borjas, której mąż, Gabriel Gasper Vazquez, zniknął 26 marca 2018 roku. - Nikt nie zasługuje na to, by żyć z niepewnością, czy jego ukochany żyje, czy nie ma go już na tym świecie - dodała.

Tamaulipas to jeden z najbardziej niebezpiecznych stanów w Meksyku. To tam odnotowuje się najwięcej zaginięć. Do wielu z nich dochodzi na trasach prowadzących do sąsiednich Stanów Zjednoczonych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dziesiątki zaginionych na "autostradzie śmierci"

Autor:momo/dap

Źródło: Reuters