McCain: dekret w sprawie migracji niejasny, budzi wątpliwości


Dekret dotyczący wjazdu do USA obywateli siedmiu muzułmańskich krajów jest niejasny i budzi wiele wątpliwości - oświadczył senator John McCain. Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell zaapelował o rozwagę w jego stosowaniu.

- To bardzo niejasny proces - powiedział McCain, przewodniczący senackiej komisji sił zbrojnych, w programie CBS "Face the Nation".

Dekret w sprawie zakazu wjazdu dla uchodźców

Ostrzegł, że efektem wydanego przez prezydenta Donalda Trumpa dekretu w sprawie zakazu wjazdu dla uchodźców i wstrzymania wiz dla obywateli siedmiu państw "prawdopodobnie w niektórych miejscach będzie oznaczał dostarczenie Państwu Islamskiemu więcej propagandy".

Republikański senator zapytał także, dlaczego wśród krajów objętych dekretem jest Irak, gdzie amerykańskie wojska walczą wspólnie z irackimi siłami przeciwko Państwu Islamskiemu?

Z kolei Mitch McConnell w programie ABC "This Week" wypowiedział się pozytywnie o planach wzmożonej kontroli migrantów, ale - jak zastrzegł - "należy pamiętać, że część naszych najlepszych źródeł informacji w wojnie przeciwko radykalnemu islamskiemu terroryzmowi to muzułmanie, zarówno w kraju, jak i za granicą". - Musimy być ostrożni - zaapelował.

"Nie doszło do chaosu"

Wprowadzenia dekretu bronił szef personelu Białego Domu Reince Priebus, który zapewniał, że w jego następstwie "nie doszło do chaosu". Jak powiedział, ok. 20 osób pozostawało w niedzielę rano zatrzymanych przez służby migracyjne w celu "bardziej zaawansowanej weryfikacji".

Rzecznik Białego Domu Sean Spicer poinformował, że w sobotę na terytorium USA wjechało 325 tys. obcokrajowców, a wzmocnionym kontrolom poddano 109 osób. - Nie chcemy dopuścić, by na nasze terytorium przedostał się ktoś, kto chce nam zaszkodzić. Wiem, że w pewnych przypadkach może to spowodować niedogodności - dodał.

Według doradczyni Trumpa Kellyanne Conway ok. 200 pasażerom uniemożliwiono na świecie wejście na pokład samolotów lecących do Stanów Zjednoczonych.

Projekt ustawy uchylającej dekret

Dekret skrytykował natomiast Chuck Schumer, lider demokratycznej mniejszości w Senacie. Wyraził przekonanie, że czyni on Amerykanów mniej humanitarnymi i mniej bezpiecznymi. Schumer zażądał od Trumpa unieważnienia restrykcji. Zapowiedział złożenie przez Demokratów projektu ustawy uchylającej prezydencki dekret.

Podpisany w piątek przez Trumpa dokument zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a z innych krajów - na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, obywatele których państw stanowią najmniejsze ryzyko.

Dekret przewiduje także wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.

Autor: kb//plw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: