John McCain nie żyje

26 sierpnia 2018
John McCainShutterstock

Do końca była przy nim żona Cindy. 26 sierpnia 2018 roku w USA zmarł John McCain, senator i bohater wojenny. Miał 81 lat.

W przeszłości McCain był pilotem w marynarce wojennej USA. W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym. Wielki szacunek zyskało mu to, że jako syn admirała marynarki wojennej USA, dowódcy operacji wojennych na Pacyfiku, mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli przed innymi jeńcami, ale odmówił preferencyjnego traktowania.

Po powrocie z Wietnam McCain został w wojsku aż do 1981 roku. Rok później zajął się polityką i zajmował się nią aż do śmierci, początkowo jako kongresmen, a od 1987 roku nieprzerwanie jako amerykański senator.

Prezydent: łączymy się w modlitwie za Johna McCaina

Łączymy się w modlitwie za Johna McCaina - wielkiego lidera politycznego naszych czasów; uosabiał on cechy, które powinien posiadać każdy patriota - czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy do małżonki zmarłego amerykańskiego senatora.

"Ameryka Johna McCaina nie musi być 'znów wspaniała', bo zawsze taka była"

W sobotę w Waszyngtonie odbyły się główne uroczystości żałobne po śmierci senatora Johna McCaina. Wystąpienia wygłosili między innymi dwaj byli prezydenci USA: demokraty Baracka Obamy i republikanina George'a W. Busha. Polskę reprezentowali szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski i pełnomocnik prezesa Rady Ministrów do spraw dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders.

Trumna McCaina wystawiona w Kapitolu. Na katafalku wykonanym dla Abrahama Lincolna

Podzielony Kongres USA zebrał się w piątek, aby uczcić pamięć śp. senatora Johna McCaina, przypominając, że był ucieleśnieniem amerykańskich wartości, walecznym duchem, wiernym swoim ideałom i nigdy nie stracił poczucia humoru ani zdolności do inspirowania innych. Podczas uroczystości na Kapitolu nieobecny był prezydent Donald Trump.

Byli szefowie NATO chcą, by nowa kwatera nosiła imię McCaina

Trzej byli sekretarze generalni NATO Anders Fogh Rasmussen, George Robertson oraz Javier Solana zaapelowali, by nowa kwatera główna Sojuszu w Brukseli nosiła imię amerykańskiego senatora Johna McCaina, który zmarł w ubiegłym tygodniu. NATO nie mówi nie.

"Przezwyciężenie bolesnej przeszłości". W Wietnamie oddano hołd McCainowi

W stolicy Wietnamu Hanoi oddano w poniedziałek hołd zmarłemu w sobotę amerykańskiemu senatorowi Johnowi McCainowi, którego samolot został zestrzelony w 1967 roku nad Wietnamem Północnym. Później, jako senator, McCain przyczynił się do normalizacji stosunków z Wietnamem mimo tego, że spędził tam sześć lat w niewoli i był torturowany.

Bush i Obama będą na pogrzebie McCaina

Rzecznik zmarłego w sobotę amerykańskiego senatora Johna McCaina Rick Davis poinformował, że podczas głównego nabożeństwa żałobnego zmarłego polityka pojawi się dwóch byłych prezydentów - republikanin George W. Bush i demokrata Barack Obama.

Pożegnalny list senatora Johna McCaina do Amerykanów

"Osłabiamy naszą wielkość, gdy mylimy nasz patriotyzm z plemienną rywalizacją (...), osłabiamy ją, gdy chowamy się za murami, zamiast je burzyć, gdy wątpimy w potęgę naszych ideałów, a powinniśmy im ufać jako wielkiej sile dokonującej zmian" - to słowa z ostatniego listu senatora Johna McCaina, który w poniedziałek opublikowała jego córka, Meghan McCain.

Spocznie obok przyjaciela. Szczegóły pogrzebu Johna McCaina

Nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w sobotę w Waszyngtonie, pogrzeb będzie miał miejsce w niedzielę - ogłosili organizatorzy uroczystości ku czci zmarłego senatora Johna McCaina. Pogrzeb odbędzie się w obecności jedynie osób najbliższych zmarłemu, bez osób postronnych. Polityk spocznie na cmentarzu wojskowym w bezpośrednim sąsiedztwie grobu jego przyjaciela, admirała Chucka Larsona.

Pogrzeb Johna McCaina bez Donalda Trumpa. Na prośbę senatora

Podczas państwowego pogrzebu Johna McCaina w Waszyngtonie, na prośbę zmarłego, rząd USA będzie reprezentował wiceprezydent Mike Pence, a nie prezydent Donald Trump - poinformowała w niedzielę rodzina senatora. Był on "w burzliwych relacjach" z obecnym prezydentem USA - podkreślają media.

McCain pisał, że Polska robi "krok wstecz dla demokracji". Szłapka: PiS robi kolejny

W lipcu ubiegłego roku, kiedy Senat przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym, John McCain - zmarły w niedzielę amerykański senator - napisał na Twitterze, że to "krok wstecz dla demokracji". Do tego wpisu odnieśli się goście "Ławy Polityków" w TVN24. - Robicie kolejny krok wstecz - mówił Adam Szłapka z Nowoczesnej, zwracając się do posła Prawa i Sprawiedliwości Bartosza Kownackiego.

Duda, Morawiecki, Trump, Merkel, Tusk. Kondolencje po śmierci McCaina

Stany Zjednoczone w żałobie po śmierci senatora Partii Republikańskiej Johna McCaina. Nie tylko amerykańscy, ale również światowi politycy składają w niedzielę hołd zmarłemu, wyrażając uznanie dla jego życia i służby publicznej. Prezydent Andrzej Duda napisał, że jest "głęboko poruszony" odejściem "przyjaciela Polski". Premier Mateusz Morawiecki nazwał zmarłego senatora "niestrudzonym strażnikiem wolności i demokracji".

"Potrafię celebrować życie i będę wdzięczny za czas, który mi pozostał"

W lipcu 2017 roku u senatora Johna McCaina zdiagnozowano raka mózgu - glejaka wielopostaciowego. W wywiadzie dla telewizji CNN, zaraz po tym, jak dowiedział się o chorobie, McCain mówił, że "istnieją dwa sposoby patrzenia na to wszystko". - Jednym z nich jest świętowanie. Ja potrafię celebrować wspaniałe życie i będę wdzięczny za dodatkowy czas, który mi pozostał - podkreślał republikański senator.