Polityka imigracyjna Trumpa

30 stycznia 2017
Trump poinfrmował o współpracy z ChinamiRON SACHS/POOL/EPA/PAP

Wydany pod koniec stycznia dekret Donalda Trumpa zawieszający imigrację z krajów muzułmańskich wywołał protesty i doprowadził do sądowych batalii. Na początku marca prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił nowe rozporządzenie, które według przychylnych Trumpowi komentatorów ma pozwolić na uniknięcie wielu kontrowersji i procesów sądowych. Obrońcy praw człowieka alarmują jednak, że zawiera ono takie same wady, jak poprzednie. Czym się od siebie różnią?

Kogo dotyczy zakaz?

Nowy dekret podpisany przez prezydenta USA 6 marca i mający wejść w życie 16 marca przewiduje kilka kwestii:

- Program Przyjmowania Uchodźców zostaje zawieszony na 120 dni.

Pompeo w Meksyku: wciąż wiele jest do zrobienia

Na obecnym etapie udało się uniknąć negocjacji na temat statusu Meksyku jako "bezpiecznego kraju trzeciego" - oświadczył szef meksykańskiej dyplomacji Marcelo Ebrard, podsumowując rezultaty niedzielnej wizyty Sekretarza Stanu USA Mike'a Pompeo. Amerykanin w rozmowie oświadczył, że w sprawie ograniczenia migracji "jest wciąż wiele do zrobienia".

CNN: Biały Dom przygotowuje deklarację stanu wyjątkowego

Biały Dom przygotowuje deklarację stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA - podaje CNN. Prezydent Donald Trump mógłby wygłosić ją, by obejść Kongres, jeżeli ten nie zgodzi się na sfinansowanie budowy muru na granicy z Meksykiem - poinformowała CNN. Z powodu sporu w Kongresie od ponad miesiąca trwa w USA tak zwany shutdown, czyli częściowe zawieszenie pracy rządu federalnego.

Trump wstrzymuje orędzie do zakończenia shutdownu

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w środę wieczorem (czwartek rano czasu polskiego), że z wygłoszeniem tradycyjnego orędzia o stanie państwa wstrzyma się do zakończenia shutdownu, czyli częściowego zawieszenia działalności rządu federalnego.

Impas trwa. Orędzie Trumpa pod znakiem zapytania

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zwróciła się do prezydenta USA Donalda Trumpa, by w sytuacji częściowego zawieszenia rządu przełożył planowane na 29 stycznia orędzie o stanie państwa bądź przekazał je na piśmie - donosi "New York Times".

Demokraci po rozmowach z Trumpem: Biały Dom ani drgnął

Amerykański prezydent Donald Trump po raz kolejny podkreślił konieczność wybudowania muru na granicy z Meksykiem. Po rozmowach z prezydentem USA politycy demokratów poinformowali, że Biały Dom "ani drgnął" w kwestii żądania ponad 5 miliardów dolarów na budowę.

Siedmiolatka zmarła po wędrówce migrantów. Demokraci domagają się śledztwa

Bliscy siedmioletniej dziewczynki z Gwatemali, która 8 grudnia zmarła w teksańskim szpitalu, kwestionują opinię władz amerykańskich, według której do zgonu dziecka doprowadziło wyczerpanie organizmu długim marszem przez Meksyk - poinformował "The Guardian". Śmierć małej Jakelin wywołała w Stanach Zjednoczonych dyskusję na temat polityki migracyjnej nowej administracji. Demokraci domagają się śledztwa w tej sprawie.