Szwajcarzy przeszukali hotele. Ktoś podsłuchiwał tajne rokowania z Iranem


Szwajcarska policja przeszukała wiele budynków ws. śledztwa dotyczącego rzekomych ataków hakerskich w czasie międzynarodowych negocjacji ws. irańskiego programu nuklearnego - podał prokurator generalny Szwajcarii Michael Lauber.

- Prowadzimy otwarte śledztwo ws. szpiegostwa politycznego w Szwajcarii - oświadczył Lauber na konferencji prasowej. Dodał, że jego biuro analizuje teraz materiały pozyskane w czasie przeszukań. Jego doradca dodał, że przeszukiwane były hotele.

Wirusy w sieciach hoteli

Rosyjska firma Kapersky Lab zajmująca się zabezpieczeniami komputerowymi ogłosiła ostatnio, że wykryła wirusa informatycznego, który był wykorzystany w trzech hotelach, w których toczyły się poufne rozmowy z Iranem. Firma dodała, iż technika hakerska zastosowana do szpiegowania była tak subtelna i złożona, że musiała być stworzona z udziałem jakiejś organizacji rządowej. Rozmowy odbyły się w Genewie, Lozannie, Montreux, Monachium i Wiedniu.

Oczekuje się, że w tym miesiącu zakończą się negocjacje w sprawie podpisania ostatecznego porozumienia, które ograniczyłoby badania nuklearne, jakie Iran będzie prowadził w ciągu najbliższej dekady, w zamian za odwołanie sankcji i pomoc finansową.

Lauber odmówił komentarza na temat tego, kto mógł być zaangażowany w atak hakerski.

Izrael zaprzecza

W ubiegłym tygodniu Izrael zaprzeczył, jakoby miał być zaangażowany w operację szpiegowską powadzoną w hotelach, w których toczyły się negocjacje nuklearne z Iranem.

- Międzynarodowe informacje, według których Izrael jest zamieszany w tę sprawę, są bezpodstawne - oświadczyła wiceszefowa izraelskiego MSZ Cipi Hotoweli w wypowiedzi dla jednej z izraelskich rozgłośni radiowych.

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: pk\mtom / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości