Papież Franciszek złożył kondolencje królowej Elżbiecie II 

TVN24 | Świat

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP

Po śmierci księcia Filipa, w sobotę kondolencje królowej Elżbiecie II złożył papież Franciszek. List w imieniu papieża wystosował watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. "Wspominając oddanie księcia Filipa małżeństwu i rodzinie, Jego Świątobliwość poleca go miłości Chrystusa" – napisano w depeszy kondolencyjnej. 

W telegramie watykański sekretarz stanu Pietro Parolin podkreślił, że "zasmucony wiadomością o śmierci małżonka Waszej Królewskiej Mości, księcia Edynburga Filipa Jego Świątobliwość papież Franciszek składa płynące z serca kondolencje, także członkom rodziny królewskiej".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

"Wspominając oddanie księcia Filipa małżeństwu i rodzinie, jego wybitny dorobek w służbie publicznej oraz poświęcenie edukacji i rozwojowi przyszłych pokoleń, Jego Świątobliwość poleca go miłości Chrystusa, naszego Zbawiciela" – napisał kardynał Parolin. Wszystkim, którzy opłakują śmierć małżonka królowej, przekazał od papieża błogosławieństwo pocieszenia i pokoju.

Wielka Brytania żegna księcia Filipa

99-letni książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł w piątek rano w zamku w Windsorze, do którego powrócił 16 marca po miesięcznym pobycie w dwóch londyńskich szpitalach. Na ogrodzeniu Pałacu Buckingham wczesnym popołudniem wywieszono komunikat informujący o śmierci księcia. Na wszystkich budynkach państwowych flagi zostały opuszczone do połowy masztu.

Filip wycofał się z życia publicznego w 2017 roku. Po raz ostatni był widziany publicznie w lipcu 2020 roku przy okazji przekazania ceremonialnej roli szefa The Rifles, pułku piechoty brytyjskiej armii, w ręce swojej synowej, księżnej Camilli.

Książę Filip, który 10 czerwca skończyłby 100 lat, był najdłużej żyjącym mężczyzną w historii brytyjskiej rodziny królewskiej i trzecią najdłużej żyjącą osobą – po Alicji, księżnej Gloucester, ciotce Elżbiety II (zmarła w wieku 103 lat), oraz Elżbiecie Bowes-Lyon, czyli matce obecnej monarchini (zmarła w wieku 102 lat). Był najdłużej żyjącym małżonkiem brytyjskiego monarchy, a wraz z Elżbietą II stali się jedyną parą królewską w historii brytyjskiej monarchii, która doczekała 70. rocznicy ślubu. Oprócz czwórki dzieci miał ośmioro wnuków i dziesięcioro prawnuków.

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: