Świat

Kryzys wśród talibów wstrzymuje rozmowy pokojowe

Świat

public domain | davricTalibowie w kryzysie po śmierci przywódcy

Afgański rząd zwrócił w poniedziałek uwagę na narastający kryzys w kierownictwie talibów i zapowiedział, że nie będzie rozmawiać oddzielnie z tym ugrupowaniem zbrojnym i z jakąś "inną zbrojną opozycją" w kraju.

Również w poniedziałek kancelaria prezydenta Aszrafa Ghaniego poinformowała w oświadczeniu, że nie zaakceptuje jakiejkolwiek "równoległej politycznej struktury" w opozycji do afgańskiego rządu.

Odnosi się to - jak pisze agencja Associated Press - do talibów, którzy wciąż nazywają się "Islamskim Emiratem Afganistanu".

Druga runda niedawno rozpoczętych pierwszych oficjalnych i bezpośrednich rozmów pokojowych między rządem w Kabulu a przedstawicielami talibów została w zeszłym tygodniu odłożona na czas nieokreślony, gdy władze poinformowały o śmierci wieloletniego przywódcy talibów mułły Omara, który zmarł w kwietniu 2013 r.

Nowym emirem talibów, który jest ich faktycznym przywódcą już co najmniej od trzech lat, został mułła Achtar Mohammed Mansur. Krewni mułły Omara kontestowali jego nominację, domagając się pełnego głosowania wśród talibskich bojowników w sytuacji, gdy ich prawie 14-letnia rebelia trwa.

Autor: kło\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | davric

Tagi:
Raporty: