WHO ostrzega, że pandemia będzie trwać "rok dłużej, niż mogłaby"

Źródło:
BBC, PAP

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że pandemia COVID-19 "będzie trwać rok dłużej, niż mogłaby", ponieważ biedniejsze kraje nie otrzymują potrzebnych szczepionek. - Naprawdę musimy przyspieszyć - mówił o procesie szczepień doradca dyrektora generalnego WHO Bruce Aylward.

Afryka otrzymała jedynie 2,6 procent wszystkich podanych dotąd szczepionek na COVID-19. Zdecydowana większość dawek preparatów chroniących przed koronawirusem została wykorzystana w krajach o wysokim i średnim dochodzie. Bruce Aylward, doradca dyrektora generalnego WHO, powiedział, że w związku z tym kryzys związany z COVID-19 może "z łatwością przeciągnąć się głęboko w 2022 rok".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Aylward: musimy to przyspieszyć

Aylward zaapelował do bogatych krajów o zrezygnowanie z miejsc w kolejce po szczepionki, aby firmy farmaceutyczne mogły zamiast tego traktować priorytetowo kraje o najniższych dochodach. Dodał, że bogate kraje muszą "zrobić bilans" swoich zobowiązań w zakresie darowizn, podjętych na szczytach, takich jak spotkanie G7 tego lata.

- Mogę powiedzieć, że nie jesteśmy na dobrej drodze - podkreślił. - Naprawdę musimy to przyspieszyć, albo wiecie co? Ta pandemia potrwa rok dłużej, niż jest to konieczne - dodał.

Włochy: wszedł w życie wymóg przepustek COVID-19 we wszystkich miejscach pracy
Włochy: wszedł w życie wymóg przepustek COVID-19 we wszystkich miejscach pracyTVN24

Problemy z programem Covax

Organizacje charytatywne Oxfam i UNAIDS skrytykowały władze Kanady i Wielkiej Brytanii za zabezpieczenie za pośrednictwem globalnego programu dystrybucji szczepionek Covax, wspieranego przez ONZ, dostaw szczepionek na potrzeby własnych społeczeństw. Dane pokazują, że Kanada otrzymała tą drogą prawie milion dawek preparatu AstraZeneca, a Wielka Brytania niemal 540 tysięcy dawek szczepionki Pfizera.

- Płacąc za mechanizm Covax, oba państwa były technicznie uprawnione do otrzymania szczepionek taką ścieżką - zaznaczył doradca ds. zdrowia w Oxfam Rohit Malpani. Dodał zarazem, że "takie działanie jest nadal moralnie nie do obrony" w obliczu podpisywanych przez Wielką Brytanię i Kanadę umów dwustronnych na zakup szczepionek na potrzeby ludności tych krajów.

- Gdy stało się jasne, że dostawy szczepionek w ramach dwustronnych porozumień będą wystarczające dla społeczeństwa kanadyjskiego, przekierowaliśmy dawki zakupione w ramach Covax z powrotem do programu, by mogły je nabyć rządy państw rozwijających się – wyjaśniła minister rozwoju międzynarodowego Kanady Karina Gould.

Program Covax miał zapewnić dostawy dwóch miliardów dawek szczepionek do końca 2021 roku, ale jak dotąd w jego ramach przekazano 371 mln dawek – przypomina BBC.

Autorka/Autor:mart/kg

Źródło: BBC, PAP

Tagi:
Raporty: