TVN24 | Świat

Sekretarz zdrowia: na wiosnę szczepionki dla wszystkich Amerykanów

TVN24 | Świat

Autor:
ft/kab
Źródło:
PAP
Kiedy pierwsze szczepienia w USA?
wideo 2/17
Kiedy pierwsze szczepienia w USA?

Każdy Amerykanin powinien uzyskać dostęp do szczepionki na koronawirusa do wiosny przyszłego roku - poinformował w środę sekretarz zdrowia USA Alex Azar. Z zadowoleniem przyjął decyzję władz medycznych Wielkiej Brytanii o dopuszczeniu do użycia szczepionki firm Pfizer i BioNTech.

Alex Azar przypomniał, że zewnętrzni doradcy Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) spotkają się 10 grudnia, by rozważyć awaryjne dopuszczenie do użytku szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez amerykański koncern Pfizer i niemiecką firmę biotechnologiczną BioNTech. To ma nastąpić w kilka dni po spotkaniu. Prawdopodobnie tydzień później zgodę na dopuszczenie swojej szczepionki do użytku otrzyma w USA amerykański koncern Moderna.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zapowiedział, że szczepionka na koronawirusa powinna być dostępna dla każdego w USA do wiosny 2021 roku. Leki będą dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie najpierw powinny być kierowane.

"Brytyjska zgoda to wspaniała wiadomość"

Azar odniósł się także do decyzji brytyjskich urzędników, którzy w środę wyrazili zgodę na dopuszczenie do użycia środka produkcji firm Pfizer i BioNTech. Szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Wielka Brytania jest pierwszym państwem świata, które zaaprobowało tę szczepionkę.

- Brytyjska zgoda to wspaniała wiadomość. Dla Amerykanów powinno to być bardzo uspokajające, że niezależny organ regulacyjny w innym kraju stwierdził, że ta szczepionka jest bezpieczna i skuteczna - powiedział Azar w rozmowie z telewizją Fox.

Według najnowszych badań ostatniej fazy testów klinicznych szczepionek, preparat firm Pfizer i BioNTech ma 95 procent skuteczności, a przygotowywana we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia (NIH) substancja Moderny - 94,1 procent. FDA już wcześniej zapowiadała, że dopuści do użycia szczepionki przeciwko COVID-19, które mają udowodnioną ponad 50-procentową skuteczność.

Pfizer deklaruje, że do końca roku mógłby dostarczyć dawki potrzebne do zaszczepienia 12,5 milionów Amerykanów, Moderna - dla 10 milionów mieszkańców USA.

Potencjalne szczepionki na COVID-19 - porównanie (Newsquawk/TVN24)tvn24.pl

Autor:ft/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: