Pierwszy zachodni kraj zatwierdził szczepionkę przeciw koronawirusowi

Autor:
ToL
Źródło:
BBC, PAP
Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech przeciw koronawirusowi
Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech przeciw koronawirusowi
wideo 2/6
Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera i BioNTech przeciw koronawirusowi

Wielka Brytania to pierwszy zachodni kraj, który zatwierdził do powszechnego stosowania szczepionkę przeciw COVID-19, wyprodukowaną przez firmy Pfizer i BioNTech.

Brytyjska agencja ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych (MHRA) stwierdziła, że szczepionka jest bezpieczna. Jak poinformował minister zdrowia Matt Hancock, szczepienia mogą się zacząć już od przyszłego tygodnia.

BBC podaje, że szczepienia w pierwszej kolejności mają objąć osoby w podeszłym wieku. Wkrótce powinno być dostępnych około 10 milionów dawek, a pierwsze 800 tysięcy dotrze do Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych dni. W sumie zamówiono ich 40 milionów, zaszczepić będzie więc można 20 milionów osób, bo potrzebne jest podanie dwóch szczepień.

Dyrektor NHS (publicznej służby zdrowia) Simon Stevens powiedział, że służba zdrowia przygotowuje się do "największej kampanii szczepień w historii kraju". Około 50 szpitali znajduje się w pogotowiu. Tworzone są również ośrodki szczepień w takich miejscach jak centra konferencyjne.

Na stworzonej przez ekspertów liście priorytetów na pierwszym miejscu znajdują się mieszkańcy i personel domów opieki społecznej, a następnie osoby powyżej 80. roku życia oraz inni pracownicy służby zdrowia.

Masowe szczepienia wszystkich osób powyżej 50. roku życia, a także młodszych osób z istniejącymi wcześniej chorobami mogą się odbyć w 2021 roku, gdy pojawi się więcej zapasów. Szczepionkę podaje się w dwóch zastrzykach w odstępie 21 dni, przy czym druga dawka jest dawką przypominającą.

Bezpieczna szczepionka

- Jest to bardzo optymistyczna wiadomość. Ten wyścig o zatwierdzenie szczepionek trwa i myślę, że lada moment zatwierdzane będą kolejne – mówiła na antenie TVN24 prof. Joanna Zajkowska, epidemiolog.

Oceniając szczepionkę Pfizera i BioNTech, zwróciła uwagę, że "jest to niezwykle ciekawa szczepionka". – Bardzo nowoczesna technologia. Jeżeli ona się sprawdzi, to rzeczywiście będzie przełom w wakcynologii, jeżeli chodzi o szczepienie ludzi - zaznaczyła.

- Jest to szczepionka bardzo bezpieczna, ponieważ nie jest hodowana na żadnych innych komórkach i może być produkowana w dużych ilościach. Jest bezpieczna, ponieważ bardzo zręcznie oddaje naturalne mechanizmy odpornościowe – dodała prof. Zajkowska.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Potencjalne szczepionki na COVID-19 - porównanie (Newsquawk/TVN24)tvn24.pl

Szczepionkę należy przechowywać w temperaturze około -70 stopni Celsjusza i transportować w specjalnych pudełkach, zapakowanych w suchy lód. Po dostarczeniu można ją przechowywać w lodówce do pięciu dni.

Kilka umów

Wielka Brytania podpisała umowy na zakup 40 milionów dawek szczepionki Pfizera i BioNTech, wystarczających do zaszczepienia 20 mln osób, a także 5 mln innej, stworzonej przez amerykańską firmę Moderna. W przypadku obu testy wykazały skuteczność na poziomie 95 proc.

Brytyjski rząd zawarł również umowę z AstraZeneca na zakup 100 milionów dawek tej szczepionki. Ministerstwo zdrowia poinformowało, że Wielka Brytania będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, które otrzymają szczepionkę, jeśli zostanie ona dopuszczona do użycia. Oczekuje ono, że AstraZeneca do końca roku dostarczy 4 miliony dawek, a do końca marca 2021 r. - 40 milionów.

Co wiemy o szczepionkach na COVID-19?

Sondaż

Z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Savanta ComRes wynika, że ponad połowa Brytyjczyków jest chętna do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19 opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, również ponad połowa uważa, że powinna być ona obowiązkowa.

Chęć zaszczepienia się przeciwko COVID-19 zadeklarowało 57 proc. ankietowanych przez Savanta ComRes, zaś niechętne temu było 15 proc. Najbardziej skłonni do szczepień byli pytani z najstarszej grupy wiekowej (powyżej 55 lat), w której chce z tego skorzystać 70 proc., a nie chce się szczepić 11 proc. W grupie 18-34 lata proporcje te wynosiły 47:18, natomiast wśród osób w wieku 35-54 lata - 51:17.

Ankietowani byli pytani także o to, czy ich zdaniem szczepienia przeciwko COVID-19 powinny być obowiązkowe. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. pytanych, przeciwne temu było 20 proc. Również poparcie dla obowiązkowości szczepień wzrasta wraz z wiekiem. Wśród osób powyżej 55. roku życia tego zdania jest 63 proc. pytanych, a przeciwnego - 21 proc. W grupie 18-34 lata obowiązkowe szczepienia poparło 44 proc. pytanych, a sprzeciwia się im 19 proc., zaś w grupie 35-54 proc. proporcje wyniosły 48:21.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 13-15 listopada, już po ogłoszeniu przez Pfizer i BioNTech informacji, że opracowana przez nie szczepionka ma 95 proc. skuteczności, ale jeszcze przed formalnym rozpoczęciem w Wielkiej Brytanii dopuszczania jej do użycia.

Szczepienia w Polsce

O to, kiedy pierwszy polski pacjent zostanie zaszczepiony na COVID-19, pytany był we wtorek w TVN24 szef KPRM Michał Dworczyk. - To przede wszystkim zależy od producentów i dostawców szczepionek. Zgodnie z ich deklaracjami te szczepionki trafią na przełomie grudnia i stycznia do Polski. W tym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosi założenia programu szczepień, który się rozpocznie w Polsce niezwłocznie po tym, jak szczepionki zostaną do naszego kraju dostarczone - powiedział. Dodał, że zgodnie z deklaracjami producentów szczepionki powinny trafić do Polski na przełomie grudnia i stycznia. - Jeżeli tak się stanie, my będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia całego programu szczepień - powiedział Dworczyk pytany, czy szczepienia są możliwe już w styczniu.

O strategii szczepień w Polsce mówił też w środę w TOK FM minister zdrowia Adam Niedzielski. - Na razie grupy priorytetowe są ustalone w ten sposób, że zaczniemy od medyków. To oni są na pierwszej linii frontu, to oni mają bezpośredni styk z chorymi - mówił. - Druga grupa - to chcemy seniorów przede wszystkim zaszczepić, bo statystyki umieralności na koronawirusa są takie, że bardzo skokowo rosną właśnie powyżej 75. roku życia - poinformował. Podał, że medyków jest w kraju około pół miliona, seniorów powyżej 75. roku życia jest mniej więcej dwa-trzy miliony osób. W związku z tym, zdaniem Niedzielskiego, wyszczepienie takiej grupy "to ogromne przedsięwzięcie logistyczne, które zajmie nam miesiąc lub dwa miesiące od momentu, kiedy dostaniemy szczepionki". Jeśli chodzi o termin dostaw szczepionek, Niedzielski tłumaczył, że "jeszcze niedawno była informacja (od producentów - red.), że w grudniu będziemy mieli pierwsze partie, ale teraz (...) mamy informację, że w styczniu będą pierwsze dostawy". Jednak zdaniem Niedzielskiego, realny termin to przełom stycznia i lutego.

Autor:ToL

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości

We wtorek rozpoczęło się dwudniowe, ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych zostanie ogłoszona w środę. "Rada Polityki Pieniężnej na kończącym się w środę posiedzeniu nie zmieni stóp procentowych" – wynika z prognoz ekonomistów banków. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 procent.

Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Do Sejmu trafiła autopoprawka do poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zamrożeniu cen energii, gazu i ciepła. Z pierwotnej propozycji zniknęły regulacje dotyczące farm wiatrowych, które wzbudziły duże kontrowersje.

Zmiany w projekcie w sprawie cen prądu. Zniknęły kontrowersyjne propozycje

Zmiany w projekcie w sprawie cen prądu. Zniknęły kontrowersyjne propozycje

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ceny przyprawiają o zawrót głowy - drogo jest już od dawna, ale drożeje także chleb. Ceny będą jeszcze bardziej rosły - piekarze ostrzegają. Winne są ceny energii i rosnące płace. Materiał Łukasza Łubiana, reportera programu "Polska i Świat".

Nasz chleb powszedni coraz droższy. "Ojcowiznę ciągniemy i jak tu teraz zamknąć?"

Nasz chleb powszedni coraz droższy. "Ojcowiznę ciągniemy i jak tu teraz zamknąć?"

Autor:
Łukasz
Łubian,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Grzegorz Bierecki zgromadził najwięcej oszczędności wśród wszystkich senatorów tej kadencji. Członek Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przekazał w oświadczeniu majątkowym, że ma w walucie polskiej prawie 8,4 miliona złotych oraz równowartość ponad 2 milionów złotych w euro i dolarach amerykańskich. Grzegorz Bierecki ma też obligacje skarbowe i Fiata 126p.

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Ponad 10 milionów złotych oszczędności. Oto najbogatszy senator

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałkini Senatu, wraz z mężem ma około 467,6 tysiąca złotych oszczędności. Polityczka Koalicji Obywatelskiej jest też współwłaścicielką domu o powierzchni 438 metrów kwadratowych. W swoim portfelu ma też jedną akcję imienną klubu piłkarskiej Ekstraklasy. Na stronach Senatu opublikowano oświadczenie majątkowe Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Akcja klubu piłkarskiego i wielki dom. Majątek marszałkini Senatu

Akcja klubu piłkarskiego i wielki dom. Majątek marszałkini Senatu

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Sprawa przedłużenia wakacji kredytowych budzi duże emocje. Projektami w tej sprawie miała się zająć we wtorek sejmowa Komisja Finansów Publicznych, jednak posiedzenie zostało odwołane. Taka decyzja oburzyła posła Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Budę. W związku z tym w Sejmie doszło do gorącej wymiany zdań między byłym ministrem rozwoju i technologii oraz Januszem Cichoniem z Koalicji Obywatelskiej.

Awantura o wakacje kredytowe. "To niepoważna sytuacja"

Awantura o wakacje kredytowe. "To niepoważna sytuacja"

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Tauron ostrzega przed pojawiającymi się w sieci fałszywymi stronami internetowymi, wykorzystującymi logo Grupy. Spółka energetyczna poinformowała, że nie prowadzi w mediach społecznościowych żadnych kampanii promocyjnych dotyczących finansowania inwestycji Grupy.

Tauron ostrzega przed oszustami

Tauron ostrzega przed oszustami

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Posłowie Polski 2050-Trzeciej Drogi we wtorek wycofali projekt ustawy zakładający przedłużenie obowiązywania wakacji kredytowych. - Podjęliśmy decyzję, że tego typu rzeczy, o tej wadze, będzie już procedował przyszły rząd w ramach projektów rządowych i to jest słuszna decyzja dla pewnego porządku, który musimy zaprowadzić w tym trudnym, przejściowym momencie. Tak po prostu będzie lepiej dla tego projektu - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Podkreślał przy tym, że "nikt nie będzie niczego opóźniał, bo decyzja w sprawie wakacji kredytowych musi być".

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Projekt w sprawie wakacji kredytowych wycofany. Marszałek Hołownia wyjaśnia

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło ponad 98 tysięcy pasażerów od momentu uruchomienia pod koniec kwietnia 2023 roku. "To już pięć razy więcej niż łącznie w ciągu dwóch lat funkcjonowania poprzedniego radomskiego portu" - poinformowała w komunikacie spółka Polskie Porty Lotnicze. W 2024 roku port na południu Mazowsza ma podwoić swój wynik, ale lotnisko jeszcze długo poczeka na zyski.

Lotnisko w Radomiu blisko przekroczenia symbolicznej granicy

Lotnisko w Radomiu blisko przekroczenia symbolicznej granicy

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Najprawdopodobniej te dwa tematy, czyli mrożenie cen energii i liberalizacja zasad dotyczących energetyki wiatrowej, zostaną rozdzielone - zapowiedział na konferencji prasowej marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że temat "uwolnienia energii z wiatru nie zostanie odpuszczony". - Tematem zajmie się Sejm, być może już w trybie projektu rządowego - mówił.

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

"Z wysokim prawdopodobieństwem tak to się skończy". Hołownia o ustawie wiatrakowej

Autor:
mp/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w czterech krajach, gdzie odnotowano wygrane drugiego stopnia. W Polsce najwyższymi były dwie wygrane czwartego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 5 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 5 grudnia 2023. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wycofaniu z rynku kilku partii produktów kosmetycznych. Powodem decyzji jest "niewłaściwa jakość mikrobiologiczna".

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Kilka partii kosmetyku wycofanych z rynku. Ostrzeżenie GIS

Autor:
/ToL
Źródło:
PAP

Środowe posiedzenie szerszego składu Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, dotyczące rozliczania nieważnych umów frankowych, zostało odwołane - poinformował we wtorek Sąd Najwyższy. Powodem odwołania jest zainicjowanie przez bank występujący w sprawie "testu niezawisłości" wobec wszystkich sędziów ze składu.

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Sąd Najwyższy odwołał posiedzenie w sprawie rozliczania nieważnych umów frankowych

Autor:
JW/ToL
Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej we wtorek rozpoczęła dwudniowe posiedzenie decyzyjne. Ekonomiści największych banków spodziewają się, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie. To ostatnie posiedzenie RPP w tym roku.

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Ostatnie posiedzenie w tym roku. Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej?

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Do Sejmu trafił we wtorek rządowy projekt noweli ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Po zmianach limit budżetu na program Bezpieczny kredyt 2 procent w 2024 roku może przekroczyć 1,8 miliarda złotych wobec obecnych 941 milionów złotych - wynika z informacji na stronie Izby Niższej.

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Jeszcze więcej na dopłaty do kredytów mieszkaniowych. Projekt trafił do Sejmu

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Intensywne opady śniegu w miniony weekend przyniosły wiele problemów kierowcom. Według danych Global Assistance Polska było ich o 29 procent więcej niż w bezśnieżny weekend. Kierowcy zgłaszali awarie, kolizje i zdarzenia losowe. Pomoc, jaką otrzymali, najczęściej polegała na holowaniu lub usprawnieniu pojazdu na miejscu. Największy wzrost zgłoszeń odnotowano w województwie lubelskim, aż o 167 procent.     

Zima zaskoczyła niektórych kierowców. Było potrzebne wsparcie

Zima zaskoczyła niektórych kierowców. Było potrzebne wsparcie

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Coraz głośniej wybrzmiewają apele przeciwników zakazu wjazdu do miast najstarszych samochodów. Planowanym wprowadzeniem ekostrefy od 1 lipca w Krakowie zajmie się sąd, po skardze między innymi wojewody. W czwartek przeciwnicy wyrzucania trujących aut ze stolicy protestować chcą na sesji rady miasta. Radni zdecydują czy i kto za nieco pół roku nie wjedzie do centralnych dzielnic Warszawy. Materiał Łukasza Wieczorka.

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Centra miast nie dla starych samochodów. "Biedni ludzie mają kupować bardzo kosztowne auta"

Autor:
Łukasz
Wieczorek,
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji wszczął postępowanie przeciwko Scott Sportech Polska - poinformował urząd w komunikacie. Zarzuty wobec spółki dotyczą ograniczania konkurencji poprzez podział rynku sprzedaży rowerów. Zdaniem urzędu konsumenci mogli zostać pozbawieni możliwości zakupów produktów przez internet.

Rowerowa spółka pod lupą urzędu. Jest postępowanie

Rowerowa spółka pod lupą urzędu. Jest postępowanie

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy dotyczącej handlu w niedziele. Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Wigilia przypada na niedzielę, tego dnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Z kolei dwie poprzedzające ją niedziele będą niedzielami handlowymi. W tym roku niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia.

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Zmiana terminu niedzieli handlowej w grudniu. Opublikowano ustawę

Aktualizacja:
Autor:
jw/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego Marta Kightley zapowiedziała w rozmowie z "Financial Times", że w razie zawieszenia prezesa NBP Adama Glapińskiego w czynnościach w związku z ewentualnym postawieniem go przed Trybunałem Stanu polski bank centralny złoży apelację w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie złamania traktatów unijnych.

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Adam Glapiński zawieszony? "Złożymy apelację do Trybunału Sprawiedliwości UE"

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Niezależność banku manifestuje się w decyzjach, które ten bank podejmuje, a nie osobach, które pracują w ciałach Narodowego Banku Polskiego - powiedziała w poniedziałek Marta Kightley, wiceprezes NBP, pierwszy zastępca prezesa NBP Adama Glapińskiego. W ten sposób odniosła się do pytań o doradców szefa banku centralnego. - Historia jest taka, że przedstawiciele różnych partii, czołowi politycy, premierzy, zasiadali w tym gronie - oceniła Kightley.

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Zarząd NBP broni doradców prezesa: pluralistyczny zespół

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Kosztujące zwykle nawet kilkanaście tysięcy złotych torebki słynnych domów mody trafiły do pocztowych okienek w niespotykanie atrakcyjnej cenie. Szkopuł w tym, że towary nie miały nic wspólnego z oryginałami. Poczta Polska winą za wprowadzenie na swoje półki podróbek obarcza dystrybutora i deklaruje, że produkty są szybko wycofywane. - Cała sytuacja pokazuje, że w Poczcie Polskiej pracują osoby, które nawet nieświadomie, ale jednak, wprowadzają do obrotu nielegalny towar - mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Katarzyna Daniłko, znana też w sieci jako Pani od jakości, która nagłośniła sprawę.

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Nie jest to Gucci. Podrabiany towar do kupienia w okienku pocztowym

Autor:
Maja
Piotrowska
Źródło:
TVN24 Biznes

Vueling, hiszpańska tania linia lotnicza, wprowadziła do menu oferowanego podczas lotów przysmaki dla zwierząt. Według przewoźnika to pierwsza taka inicjatywa w Europie.

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Nowość podczas lotów. Tania linia wprowadza przekąski dla zwierząt

Autor:
mb/ams
Źródło:
Reuters, TVN24 Biznes