Główny epidemiolog Szwecji: inne społeczeństwa mogą być w mniejszym stopniu odporne

Źródło:
PAP

Mimo rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w Szwecji, główny epidemiolog tego kraju Anders Tegnell uważa, że koronawirus nie rozprzestrzenia się w takim stopniu, jak innych państwach świata. Według niego "trudno porównać aktualną sytuację z wiosną", gdy Szwecja została mocno dotknięta epidemią, "gdyż dziś przeprowadza się znacznie więcej testów".

We wtorek szwedzki Urząd Zdrowia Publicznego podał, że od piątku liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła w kraju o 2203 do 100 654. Przed tygodniem statystyki za ten sam okres pokazywały wzrost zakażeń o 1862.

- W Szwecji mamy do czynienia z negatywnym rozwojem epidemii, ale koronawirus nie rozwija się w takim stopniu jak w innych krajach świata - ocenił główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell. Według niego "trudno porównać aktualną sytuację z wiosną", gdy Szwecja została mocno dotknięta epidemią, "gdyż dziś przeprowadza się znacznie więcej testów".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Najbardziej dotknięte pandemią miasta to: Sztokholm, Uppsala oraz Oerebro. Jeszcze w połowie czerwca w Szwecji odnotowywano dziennie nawet 1,5 tys. nowych zakażeń, następnie nowych liczba zakażeń znacznie spadła, we wrześniu ponownie zaczęła rosnąć.

Koronawirus w SzwecjiShutterstock

"Inne kraje zmieniają ciągle swoje strategie, a ich społeczeństwa mogą być także w mniejszym stopniu odporne"

We wtorek poinformowano o pięciu kolejnych zgonach na COVID-19, jakie miały miejsce od piątku. Łączny bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa to 5 899. Na oddziałach intensywnej terapii przebywa 23 pacjentów z COVID-19. Wiosną było ich nawet 550.

Jak poinformowano, rośnie liczba zakażeń w domach opieki, ale skala zachorowań jest aktualnie niewielka w porównaniu z sytuacją na wiosnę. Od pierwszego października zniesiono zakaz odwiedzin w tego typu placówkach.

Główny epidemiolog kraju pytany przez dziennikarzy o powód wolniejszego rozprzestrzeniania się koronawirusa w Szwecji wskazał "istnienie tych samych rekomendacji przez długi czas, do których przyzwyczaili się ludzie". - Inne kraje zmieniają ciągle swoje strategie, a ich społeczeństwa mogą być także w mniejszym stopniu odporne - stwierdził Tegnell.

Zakaz organizacji publicznych imprez powyżej 50 osób jedynym obostrzeniem

W Szwecji od wiosny jedynym obostrzeniem jest zakaz organizacji publicznych imprez powyżej 50 osób. Wciąż nie ma nawet zalecenia zasłaniania twarzy.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

Szwedzki Urząd Statystyczny podał, że w trzecim kwartale bieżącego roku ogólna liczba zgonów w Szwecji była niższa o 1,9 procent niż w tym samym okresie w latach 2015-19. Natomiast w drugim kwartale ten wskaźnik był wyższy o 25 procent niż zwykle.

Urząd Zdrowia Publicznego od lata publikuje statystki związane z epidemią od wtorku do piątku, aby uniknąć opóźnień w napływie danych po weekendzie.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: