TVN24 | Świat

Koronawirus w domu papieża. Rezydencja Franciszka pod specjalnym nadzorem

TVN24 | Świat

Autor:
momo/b
Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Mężczyzna, mieszkający w tej samej watykańskiej rezydencji, co papież Franciszek, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Obecnie przebywa w izolacji - poinformował w sobotę dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Jak dodał Dom świętej Marty znalazł się pod specjalnym nadzorem.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom rzecznik Watykanu napisał, że zakażony mężczyzna, którego danych osobowych nie ujawniono, przechodzi COVID-19 bezobjawowo. Opuścił on papieską rezydencję i udał się na izolację razem z osobami, które miały z nim bezpośredni kontakt - dodano. Jak przypomina agencja Reutera, w marcu, gdy pandemia COVID-19 wybuchła we Włoszech, zakażenie koronawirusem potwierdzono u innego mieszkańca Domu Św. Marty. 

Cały czas monitorowany jest stan zdrowia wszystkich mieszkańców tej watykańskiej rezydencji - zapewnił Matteo Bruni. Dodał, że w ostatnich dniach wyzdrowiało trzech obywateli Watykanu.

Dom św. Marty w Watykanie Wikipedia/CC BY-SA 3.0

83-letni Franciszek jest regularnie badany pod kątem COVID-19. Znajduje się w grupie ryzyka nie tylko z uwagi na swój podeszły wiek, ale także fakt, że gdy był młodym mężczyzną, przeszedł operację usunięcia płuca.

Sobotni program papieża nie uległ zmianie. W planach miał trzy prywatne audiencje oraz spotkanie z grupą włoskich policjantów, na którym miał wygłosić przemówienie.

Papieska rezydencja i hotel dla gości

Dom św. Marty to pięciopiętrowy budynek położony w pobliżu Bazyliki św. Piotra. Decyzją papieża Franciszka stanowi on obecnie główne miejsce zamieszkania głowy Kościoła katolickiego.

W budynku znajduje się około 130 pokoi, w tym duży apartament papieski (oficjalnie zwany patriarszym), do którego po konklawe wprowadza się nowo wybrany papież. Konstytucja apostolska Universi Dominici Gregis opisuje dokładnie funkcję domu jako miejsca zamieszkania kardynałów podczas konklawe. Poza tym okresem budynek służy jako swego rodzaju hotel dla gości odwiedzających Watykan w ramach swoich obowiązków kościelnych czy państwowych. W takim charakterze mogą się w nim zatrzymywać zarówno duchowni, jak i świeccy. Nie jest jednak udostępniany jako typowa kwatera turystyczna. Bieżący zarząd nad Domem sprawuje żeński zakon szarytek.

Papież Franciszek uczynił z Domu św. Marty miejsce swojego stałego zamieszkania i postanowił nie przenosić się do czekającej na niego znacznie większej siedziby w Pałacu Apostolskim.

Dom św. Marty w Watykanie Wikipedia/CC BY-SA 3.0

Koronawirus w Watykanie

Watykan, niewielkie miasto-państwo, położone w środku Rzymu, został dotknięty koronawirusem tylko w niewielkim stopniu - zwraca uwagę agencja Reutera. Od początku pandemii potwierdzono tam zaledwie 26 przypadków infekcji. W zeszłym tygodniu COVID-19 wykryto u czterech członków Gwardii Szwajcarskiej, pełniącej rolę straży przybocznej papieża. Media informowały o łącznie 11 zakażonych żołnierzach.

Autor:momo/b

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia/CC BY-SA 3.0