"Bez krzyków!". Japońskie parki rozrywki przygotowują nowe wytyczne przed otwarciem

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, CNN
Japonia podczas epidemii
Japonia podczas epidemiiTVN24
wideo 2/21
Japonia szczelnie zamkniętaTVN24

Poszukiwacze mocnych wrażeń w Japonii wkrótce znów będą mogli cieszyć się zabawą w parkach rozrywki. W tym tygodniu kraj znosi stan wyjątkowy, a parki przygotowują się do otwarcia, wprowadzając zestaw wytycznych. Wśród nich jest zakaz wydawania okrzyków, szczególnie na kolejkach górskich - pisze CNN. Ma to zapobiec wzajemnemu zakażeniu się. Na tvn24.pl relacjonujemy jak Polska, Europa i świat walczą z koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 22:30

    Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę.

  • 22:30

    Stany Zjednoczone: liczba Amerykanów, którzy wystąpili o zasiłki dla bezrobotnych od momentu zamknięcia gospodarki z powodu epidemii w połowie marca, wynosi około 41 mln - podał Departament Pracy USA. Pomimo stopniowego otwierania firm w całym kraju ok. 2,1 mln kolejnych osób wystąpiło o zasiłki w zeszłym tygodniu.

  • 19:57

    Wielka Brytania: kraj poczynił wystarczające postępy w powstrzymywaniu epidemii, by można było od poniedziałku, 1 czerwca, przejść do drugiego etapu luzowania restrykcji - ogłosił premier Boris Johnson.

    W drugim etapie stopniowo będą otwierane szkoły podstawowe, a także sklepy, przy czym większość z nich dopiero od 15 czerwca, a także salony samochodowe. Od poniedziałku możliwe będą spotkania na otwartym powietrzu do sześciu osób spoza jednego gospodarstwa domowego, a nie dwóch jak obecnie.

    Johnson poinformował, że warunki wszystkich pięciu testów, od których uzależniona była możliwość poluzowania restrykcji, zostały spełnione. Luzowanie restrykcji dotyczy tylko Anglii, bo władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej określiły własny harmonogram ich znoszenia.

  • 18:29

    Włochy: w ciągu doby zmarło 70 osób zakażonych koronawirusem - podano w biuletynie Obrony Cywilnej. Bilans zmarłych wzrósł do 33142. Jest prawie 600 nowych zakażeń, co oznacza niewielki wzrost w porównaniu ze środą. Liczba zgonów zanotowanych jednego dnia jest najniższa od trzech miesięcy.

    Do tej pory potwierdzono 231,7 tys. przypadków zakażeń od początku epidemii w lutym. Wyleczonych jest już ponad 150 tys. osób. W ciągu jednego dnia ich liczba wzrosła o 3,5 tys.

    Sytuacja poprawia się we wszystkich regionach, także w Lombardii, gdzie zanotowano 20 kolejnych zgonów, czyli mniej niż w minionych tygodniach.

  • 18:27

    Wielka Brytania: o 377 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu COVID-19, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 37837 - podało po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

    Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii przeprowadzono ponad 3,9 mln testów na obecność koronawirusa. Łącznie wykryto 269127 zakażeń, z czego 1887 w ciągu ostatniej doby. To o ponad 100 mniej niż w bilansie ze środy, a zarazem druga najniższa liczba od 25 marca. Bilans testów i nowych zakażeń obejmuje 24 godziny między godz. 9 w środę a godz. 9 w czwartek.

  • 16:06

    Wielka Brytania: Dominic Cummings, główny doradca premiera Borisa Johnsona, mógł dokonać drobnego naruszenia restrykcji, wprowadzonych w celu zatrzymania epidemii, ale nie zostaną podjęte w związku z tym dalsze działania - poinformowała policja w Durham.

    Policja oświadczyła, że Cummings nie popełnił wykroczenia, jadąc z żoną i czteroletnim synem do domu swoich rodziców w Durham, ponad 400 km od Londynu, natomiast przejazd stamtąd do oddalonej o niespełna 50 km miejscowości Barnard Castle, mógł być niewielkim naruszeniem przepisów. Policja natomiast nie znalazła wystarczających dowodów na potwierdzenie zarzutów, iż Cummings był w Durham ponownie po zakończeniu izolacji.

    Cummings to główny doradca polityczny Johnsona. Jest uważany za bardzo sprawnego stratega politycznego. Odegrał kluczową rolę najpierw w kampanii na rzecz brexitu (był on w 2016 r. szefem kampanii na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE), jak i podczas wyborów do Izby Gmin w grudniu zeszłego roku, w których konserwatyści przejęli kilkadziesiąt tradycyjnie laburzystowskich okręgów. Budzi zarazem bardzo duże kontrowersje - także z powodu dużych wpływów, które ma, i tego, że w przeciwieństwie do ministrów nie ma nad jego działaniami żadnej kontroli ze strony parlamentu.

  • 14:45

    Na całym świecie odnotowano około 5,8 miliona zakażeń koronawirusem. Sytuacja bardzo poważnie wygląda między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie choroba COVID-19 dotknęła niemal 1,7 miliona osób.

    Zobacz, co jeszcze mówią statystyki >> KORONAWIRUS NA ŚWIECIE: STATYSTYKI

    Nowe przypadki zakażeń

  • 14:32

    Kuwejt: Z powodu epidemii linie lotnicze Kuwait Airways zwolnią 25 procent personelu, czyli 1,5 tysiąca osób - podała agencja Reuters, powołując się na źródła.

  • 14:21

    Piłka nożna: Czterech piłkarzy Lokomotiwu Moskwa jest zarażonych koronawirusem - podał rosyjski klub. Wszyscy czują się dobrze i nie mają żadnych objawów choroby. Wśród nich nie ma pomocnika reprezentacji Polski Grzegorza Krychowiaka

  • 14:00

    Japonia: W tym tygodniu kraj znosi stan wyjątkowy, a parki rozrywki przygotowują się do otwarcia. W tym celu wprowadzają zestaw wytycznych, które mają zapewnić bezpieczeństwo gości i personelu w obliczu COVID-19. Jedną z zasad jest zabronienie krzyków, szczególnie na kolejkach górskich.

  • 13:29

    Formuła 1: Z powodu pandemii nie odbędzie się tegoroczna edycja Grand Prix Holandii, zaliczanego do cyklu mistrzostw świata Formuły 1 - potwierdzili oficjalnie organizatorzy.

  • 13:18

    Indie: Pięć osób zmarło w ciągu doby w specjalnych pociągach przewożących tysiące ludzi do rodzinnych wiosek w czasie pandemii.

    Wracający do domu, którzy po ogłoszeniu kwarantanny z dnia na dzień stracili pracę, narzekają na brak jedzenia, lekarstw i wysokie temperatury.

  • 12:49

    Francja: Francuski rząd przez 55 dni utrzymywał najbardziej restrykcyjne w Europie obostrzenia. Jak ustaliła reporterka TVN24 i TVN24 BiS Anna Kowalska, po zniesieniu ograniczeń okazuje się, że wielu obywateli nie chce wracać do biur.

  • 12:33

    Klienci sklepu w Singapurze mają mierzoną temperaturę

  • 12:19

    Japonia: Koncern Nissan przekazał w czwartek, że po pierwszej rocznej stracie od 11 lat, związanej z pandemią, ograniczy globalną produkcję o 20 procent i zamknie fabryki w Hiszpanii i Indonezji. W roku finansowym, który skończył się w marcu, Nissan stracił 6,2 mld dolarów.

  • 12:05

    Rosja: 174 osoby zmarły w Rosji z powodu COVID-19 w ciągu minionej doby. Łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 4142 - poinformował w czwartek sztab rządowy. To najwyższy przyrost zgonów od 25 maja, gdy w ciągu jednej doby również zmarły 174 osoby.

    Ogólna liczba zakażeń od początku pandemii sięgnęła w czwartek 379 051, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 8371 nowych infekcji. Dzień wcześniej wskaźnik ten wynosił 8338.

    Liczba wykonanych testów wzrosła do ponad 9,7 miliona, bowiem od środy wykonano w Rosji 285 tysięcy badań na obecność koronawirusa.

  • 11:44

    Włochy: W Mediolanie przeprowadzono u 18-latka pierwszą w Europie operację przeszczepu obu płuc, zniszczonych przez koronawirusa - podały w czwartek włoskie media. Nastolatek był w ciężkim stanie, a jego płuca - jak mówią lekarze - zostały "spalone" w ciągu kilku dni.

    Młody mediolańczyk, który wcześniej nie chorował na inne choroby, zapadł na początku marca na COVID-19. Ostry charakter choroby spowodował, że w krótkim czasie jego płuca przestały pracować. Trafił na oddział reanimacji. Z powodu swego stanu utrzymywany był przez ponad dwa miesiąca w śpiączce farmakologicznej.

  • 11:08

    Świat: Na całym świecie odnotowano około 5,8 miliona zakażeń koronawirusem. Sytuacja bardzo poważnie wygląda między innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie choroba COVID-19 dotknęła niemal 1,7 miliona osób. Zobacz, co jeszcze mówią statystyki.

  • 10:48

    Indonezja: 687 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono w Indonezji. Łączna liczba infekcji w kraju wzrosła do 24 538 – poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia.

    Indonezja potwierdziła także 23 nowe zgony z powodu COVID-19. Liczba zmarłych wzrosła tym samym do 1496. W Indonezji przebadano 201 311 osób, a wyzdrowiało 6240 pacjentów.

    W Indonezji rośnie liczba zmarłych na COVID-19

  • 10:29

    Francja: Obie izby francuskiego parlamentu zatwierdziły w nocy ze środy na czwartek aplikację mobilną StopCovid, służącą do śledzenia osób zakażonych koronawirusem. Aplikacja będzie dostępna do pobrania na telefon od najbliższego weekendu.

  • 10:11

    Wielka Brytania: Brytyjskie linie lotnicze easyJet poinformowały w czwartek, że planują zwolnienie 30 procent personelu - czyli około 4,5 tysiąca z ponad 15 tysięcy pracowników - oraz zmniejszenie floty samolotów. Ma to na celu dostosowanie się do zmian na rynku, będących konsekwencją pandemii.

  • 9:51

    Ukraina: W ciągu ostatniej doby wykryto 477 nowe przypadki zakażenia koronawirusem na Ukrainie, 11 osób chorych na COVID-19 zmarło, a 444 pacjentów wyzdrowiało - podał w czwartek resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 22 382, a zgonów do 669.

    8439 pacjentów chorych na COVID-19 uznano już za wyleczonych.

  • 9:35

    Węgry: Cztery osoby chore na COVID-19 zmarły w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Wykryto też 23 nowe zakażenia koronawirusem – poinformowano w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii.

    Do tej pory zmarło 509 zainfekowanych osób, a łączna liczba stwierdzonych zakażeń wzrosła do 3816. Prawie 2 tysiące osób uznano już za wyleczone.

    Coraz mniej osób wymaga opieki szpitalnej – obecnie jest to 404 chorych. Na kwarantannie domowej przebywa ponad 11 500 osób.

    Na całych Węgrzech od 4 maja stopniowo znoszone są restrykcje wprowadzone z związku z pandemią. Nie obowiązują już ograniczenia w wychodzeniu z domu, można otwierać sklepy bez ograniczeń godzinowych, zaczynają działać restauracje i kawiarnie. Zgodnie z dekretem opublikowanym w Monitorze Węgierskim od piątku także w Budapeszcie będzie można przyjmować gości w hotelach i wewnątrz lokali gastronomicznych.

  • 9:15

    Indie: Rząd Indii udostępnił kod aplikacji na smartfony, która w czasie epidemii COVID-19 monitoruje stan zdrowia i lokalizację 114 milionów obywateli. Opozycja obawiała się, że aplikacja może naruszać prawa obywatelskie.

    Indie stopniowo łagodzą obostrzenia

  • 8:50

    Włochy: Włoscy okuliści alarmują, że epidemia COVID-19 i spowodowana przez nią blokada wielu usług medycznych będą miały fatalny wpływ na wzrok obywateli. Podkreślają, że w ciągu trzech miesięcy odwołanych zostało 3,5 miliona wizyt okulistycznych i 250 tysięcy zabiegów.

  • 8:35

    Wielka Brytania: Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, podczas przesłuchania przed komisją łącznikową Izby Gmin, wykluczył dochodzenie w sprawie domniemanego złamania zakazu przemieszczania się bez potrzeby przez swojego głównego doradcę Dominica Cummingsa.

  • 8:15

    Turcja: W Turcji wznowiono w czwartek podróże pociągami, po około dwumiesięcznej przerwie. Podróże wstrzymano, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

  • 7:55

    USA: 9 miliardów dolarów w dochodach podatkowych straci miasto Nowy Jork w tym roku fiskalnym w rezultacie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 - powiedział burmistrz Bill de Blasio. Szacowana wcześniej kwota wynosiła 7,4 mld dolarów.

    - Musimy poradzić sobie z faktem, że oprócz kryzysu w służbie zdrowia, oprócz kryzysu gospodarczego, mamy teraz w mieście także kryzys podatkowy – mówił de Blasio w środę na codziennej konferencji prasowej. Przekonywał, że większa niż przewidywano dziura w miejskim budżecie tym bardziej wymaga pomocy od rządu federalnego. Jak dodał, nie spodziewa się rychłego zwiększenia przychodów.

  • 7:33

    Tajlandia: 11 nowych przypadków koronawirusa potwierdziła w czwartek Tajlandia. Nie odnotowano tam żadnych nowych zgonów. W sumie potwierdzono tam 3065 przypadków infekcji, 57 osób zmarło na COVID-19.

  • 7:23

    Francja zmaga się z epidemią

  • 7:01

    Irlandia: W ciągu ostatniej doby z powodu COVID-19 zmarło w Irlandii kolejnych 17 osób, w efekcie czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1631 - podało w środę wieczorem tamtejsze ministerstwo zdrowia.

    To najwyższa liczba zgonów od 15 dni. W poniedziałek informowano, że miniona doba była pierwszą od 21 marca, w której nie było żadnego zgonu na COVID-19. Zastrzeżono jednak, że jest to zapewne efekt weekendowych opóźnień w potwierdzaniu przyczyny, co było widoczne już w poprzednich tygodniach, i zostanie to uzupełnione w następnych dniach. Wtorkowy bilans mówił natomiast o dziewięciu zmarłych.

    Jednocześnie poinformowano o wykryciu 73 nowych zakażeń, co zwiększa ich łączną liczbę do 24 803. Ponad 21 tys. osób wyzdrowiało.

  • 6:42

    Włochy: Rozpoczęły się przygotowania do tegorocznej, 77. edycji festiwalu filmowego w Wenecji, który odbędzie się we wrześniu. Poinformował o tym dyrektor święta kina na Lido Alberto Barbera. Jak zapewnił, zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom.

    Organizatorzy potwierdzili, że w tym roku festiwal odbędzie się w planowanym terminie od 2 do 12 września. Dyrektor Mostra del Cinema napisał w mediach społecznościowych, że pałac festiwalowy na weneckim Lido został już ponownie otwarty i pracują biura organizatorów.

    "To będzie jedyna taka edycja w historii i także z tego powodu zostanie zapamiętana" - dodał Alberto Barbera. "Nie wiemy jeszcze dokładnie, co będzie można zrobić, ale my już pracujemy nad selekcją filmów i opracowaniem planu, który będzie mógł zagwarantować maksymalne bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom" - zapewnił.

  • 6:25

    Korea Południowa: Władze w Seulu potwierdziły w czwartek 79 nowych zakażeń koronawirusem. To największy w tym kraju jednodniowy wzrost liczby infekcji od 5 kwietnia.

    67 z 79 nowych przypadków infekcji odnotowano w aglomeracji stołecznej, gdzie mieszka połowa z 51 mln mieszkańców Korei Południowej. Większość zakażeń w tym tygodniu związana jest kompleksem logistycznym na przedmieściach Seulu, należącym do jednej z największych firm w kraju prowadzących handel w internecie.

    Łączny bilans zakażeń wzrósł do 11 344, a bilans zgonów nie zmienił się i wynosi 269 – wynika z danych Koreańskich Centrów Kontroli Chorób (KCDC).

  • 6:03

    Niemcy: Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w Niemczech wzrosła o 353 do 179 717 – wynika z przedstawionych w czwartek danych Instytutu Roberta Kocha (RKI). Liczba zmarłych na COVID-19 wzrosła w o 62 do 8411.

  • 5:50

    Wielka Brytania: W czwartek uruchomiony zostanie w Anglii system wyłapywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem - poinformował w środę wieczorem brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Zajmować się tym będzie 25 tysięcy zatrudnionych przez rząd osób.

  • 5:31

    USA: 4 czerwca zostaną otwarte kasyna i hotele w Las Vegas, mieście znanym głównie z hazardu - zapowiedział w środę gubernator stanu Nevada Steve Sisolak. Między innymi te obiekty zamknięto tam w połowie marca po wybuchu epidemii COVID-19.

    Według władz stanowych, kasyna i hotele wznowią działalność, ale przy zaostrzonym rygorze sanitarnym. Ich właściciele muszą zapewnić gościom m.in. maski ochronne i zadbać o odpowiedni dystans między nimi.

    Ponadto na początku czerwca będą mogły zostać otwarte w Las Vegas także kluby fitness, baseny i parki wodne, jednak też zgodnie z zaostrzonymi przepisami sanitarnymi i przy ograniczonej liczby gości - nie większej niż 50.

  • 5:21

    Brazylia: Ponad 25 tysięcy zgonów i ponad 400 tysięcy potwierdzonych przypadków zakażenia - to najnowszy bilans epidemii w Brazylii, który w środę przedstawiło ministerstwo zdrowia tego kraju.

    Według resortu, w ostatnich 24 godzinach na COVID-19 zmarło w Brazylii 1086 osób, zwiększając liczbę ofiar śmiertelnych epidemii do 25 598. W sumie koronawirusem zakażonych zostało w tym kraju 411 821 osób.

    Brazylia pod względem liczby zakażeń jest druga na świecie, za USA, natomiast pod względem śmiertelności - szósta, za USA, Wielką Brytanią, Włochami, Hiszpanią i Francją.

    Zdaniem wielu ekspertów rzeczywista liczba zakażonych koronawirusem w Brazylii, głównie ze względu na niewielką ilość przeprowadzanych tam testów, jest co najmniej siedmiokrotnie wyższa.

    Koronawirus w Brazylii

  • 5:19

    USA: Bilans ofiar śmiertelnych epidemii COVID-19 w Stanach Zjednoczonych przekroczył w środę 100 tysięcy. W USA odnotowano największą liczbę zmarłych zakażonych koronawirusem na świecie - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. Więcej niż co czwarty zmarły na COVID-19 jest Amerykaninem.

    W USA odnotowano trzykrotnie więcej zgonów niż we Włoszech (ok. 33 tys.). Drugi po Stanach Zjednoczonych najwyższy bilans ma Wielka Brytania (ok. 37,5 tys).

    Uaktualniane szacunki ekspertów z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle przewidują, że do 4 sierpnia może umrzeć do 143 tys. Amerykanów zakażonych SARS-CoV-2.

    Koronawirus w Nowym Jorku

Autorka/Autor:akr, akw

Źródło: PAP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock

Tagi:
Raporty: