Wyniki badań: ośmiu na dziesięciu seniorów z domów opieki ma przeciwciała koronawirusa

Źródło:
PAP

Z badania przeprowadzonego wśród pracowników hiszpańskiej służby zdrowia przez firmę Doktoralia wynika, że prawie 40 procent lekarzy nie jest przygotowanych na nadejście drugiej fali epidemii COVID-19. Z kolei ze studium przeprowadzonego przez regionalne służby medyczne wynika, że około 80 procent seniorów mieszkających w domach spokojnej starości na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu ma przeciwciała koronawirusa.

Specjalistyczny portal Redaccion Medica, przypominając w poniedziałek o rosnącej liczbie zachorowań na COVID-19 we wszystkich wspólnotach autonomicznych Hiszpanii - informuje, że rządy regionalne sukcesywnie wprowadzają ograniczenia służące powstrzymaniu drugiej fali epidemii.

Portal prezentuje opracowane w sierpniu studium przeprowadzone przez firmę Doktoralia, z którego wynika, że blisko 40 procent hiszpańskich lekarzy przed zapowiedzianą na jesień drugą falą epidemii koronawirusa nie czuje się na siłach, aby walczyć z COVID-19. Cytując wypowiedzi głównego epidemiologa Hiszpanii Fernando Simona, telewizja TVE przypomina, że do połowy sierpnia w całym kraju zakażonych koronawirusem zostało już blisko 55 tysięcy pracowników szpitali.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

TVE wskazuje, że średnio podczas jednego tygodnia sierpnia w hiszpańskich szpitalach zakażało się wirusem SARS-CoV-2 około pół tysiąca członków personelu medycznego. Simon potwierdził również, iż pomimo upływu czasu część personelu medycznego "w niektórych szpitalach" wciąż przeżywa traumę po pierwszej fali epidemii koronawirusa.

Większość seniorów z domów opieki z przeciwciałami

Jak poinformował odpowiedzialny za służby medyczne madryckiej wspólnoty autonomicznej Antonio Zapatero, cytowany w poniedziałek przez dziennik "ABC", odsetek mieszkających w domach spokojnej starości podopiecznych mających przeciwciała stanowi dużą niespodziankę. - To pierwsze takie badanie, które dotychczas nie zostało przeprowadzone jeszcze w żadnej części świata - powiedział Zapatero, dodając, że ostateczny raport ze studium gotowy będzie we wrześniu.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Z badania, w którym udział wzięli między innymi eksperci państwowego ośrodka badawczego CSIC, wynika, że na terenie domów seniora aglomeracji stołecznej notowany jest wysoki, sięgający 80 procent odsetek osób, które mają przeciwciała koronawirusa. Przeprowadzone na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu studium będzie stanowiło część większego badania dotyczącego wpływu epidemii koronawirusa na podopiecznych hiszpańskich domów spokojnej starości.

Agencja Europa Press przypomina, że CSIC bierze udział w studium, prowadzonym też poza wspólnotą Madrytu, które docelowo obejmie pozostałe hiszpańskie regiony. Jego zadaniem jest wykazanie wpływu epidemii na podopiecznych domów spokojnej starości. Badanie prowadzone jest pod nazwą Branyas, od nazwiska 113-letniej Marii Branyas Morera z katalońskiej miejscowości Olot, w prowincji Gerona, w północno-wschodniej Hiszpanii. Ta najstarsza mieszkanka tego kraju okazała się również najstarszą osobą na świecie, która przetrwała infekcję koronawirusem.

Dziennik "ABC" szacuje, że wśród ponad 28 tysięcy ofiar śmiertelnych koronawirusa, podawanych oficjalnie przez służby medyczne Hiszpanii, potwierdzono już ponad 20 tysięcy zgonów podopiecznych domów spokojnej starości.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: