TVN24 | Świat

Spadek liczby zakażeń w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W Turcji najwyższy bilans zgonów

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Europa zmaga się z koronawirusem. Liczba nowych dobowych zakażeń liczona jest w dziesiątkach tysięcy, władze niektórych krajów informują o najwyższych bilansach zakażeń i zgonów notowanych od początku pandemii. Dotyczy to między innymi zmarłych w Turcji na COVID-19 czy liczby pacjentów hospitalizowanych na portugalskich oddziałach intensywnej opieki. Ale dochodzą również informacje o spadkach liczby zakażeń.

W niedzielę polskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11 483 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 46 osób, a kolejnych 237 osób - z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. A jak wyglądała sytuacja w innych krajach?

Hiszpania

W niedzielę ministerstwo zdrowia Hiszpanii nie podało informacji dotyczących rozwoju epidemii. Z danych opublikowanych przez resort w piątek wieczorem wynika, że w kraju zmarło do tamtego czasu ponad 44,6 tys. osób z COVID-19, a liczba zakażeń wyniosła ok. 1,62 mln.

W komunikatach służby medyczne wspólnot autonomicznych Hiszpanii wskazały na spadkową tendencję, jeśli chodzi o zakażenia. Podczas ostatnich 24 godzin w całym kraju potwierdzono ponad dziewięć tysięcy nowych infekcji, dzień wcześniej było ich ponad 10 tys.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W niedzielę ponad dziesięć tysięcy pracowników hiszpańskiej służby zdrowia protestowało w centrum Madrytu. Jednym z żądań wysuwanych przez manifestantów była poprawa warunków pracy w okresie epidemii, m.in. poprzez zwiększenie liczby etatów.

Turcja

Niedziela to siódmy dzień z rzędu, kiedy w Turcji zgłoszono najwyższą liczbę przypadków śmiertelnych związanych z COVID-19. Resort zdrowia podał, że w ciągu ostatniej doby zmarło 185 osób - najwięcej od wybuchu epidemii w tym kraju.

Dobowa liczba zgonów od poniedziałku zaczęła przewyższać 150 i sukcesywnie rosła.

W ciągu ostatnich 24 godzin zgłoszono również wysoką liczbę zakażeń SARS-CoV-2 - 29 281, w tym przypadki bezobjawowe. To nieco mniej niż podawano w sobotę - 30 103.

6439 to przypadki objawowe - wynika z danych ministerstwa, na które powołuje się turecka agencja informacyjna Anatolia.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 12 155 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 215 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 - poinformował w niedzielę brytyjski rząd.

Liczba nowych zakażeń jest niższa o 3716 od bilansu z soboty i o 6507 niższa od tego z poprzedniej niedzieli. Jest także prawie trzykrotnie niższa od najwyższej statystyki z 12 listopada. Jednocześnie jest to najniższy bilans od pięciu dni i dziewiąty kolejny dzień z dobowym bilansem poniżej 20 tysięcy.

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił w niedzielę posłów ze swojej Partii Konserwatywnej, że wprowadzone z powodu epidemii restrykcje regionalne, które będą obowiązywać w Anglii po zakończeniu w środę lockdownu, mają termin wygaśnięcia w dniu 3 lutego.

Włochy

541 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech w związku z COVID-19, zanotowano też 20 648 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowały władze tego kraju w niedzielę. Wykonano 176 tysięcy testów, o 45 tysięcy mniej niż poprzedniego dnia.

Sobotni bilans to 686 zmarłych i ponad 26 tysięcy nowych zakażeń.

Według oficjalnych danych od początku epidemii w lutym zmarły 54 904 osoby.

We Włoszech wykryto już ponad 1,5 miliona przypadków koronawirusa, co oznacza, że zakaził się co 40. mieszkaniec kraju. Wyzdrowiały 734 tysiące osób. Obecnie zakażonych jest co najmniej 795 tysięcy mieszkańców kraju.

Portugalia

W ciągu minionej doby zanotowano w Portugalii kolejną najwyższą liczbę pacjentów chorych na COVID-19 przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Znacząco wzrosła też ogólna liczba zakażonych koronawirusem w szpitalach - podało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju.

Według niedzielnego komunikatu ministerstwa zdrowia w ciągu ostatniej doby na oddziałach intensywnej opieki medycznej przybyło siedmiu nowych pacjentów, a ich łączna liczba wynosi 536.

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że szybko rośnie też liczba pacjentów zakażonych koronawirusem leczonych w szpitalach. W niedzielę po południu było ich 3245, czyli o 90 więcej niż w sobotę.

Krajowe służby medyczne wskazały, że pomiędzy piątkiem a sobotą liczba nowych zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła w kraju o ponad cztery tysiące do poziomu 294,7 tysiąca.

W ciągu minionych 24 godzin w Portugalii zmarły 64 osoby z COVID-19, co oznacza, że dzienna liczba zgonów zaczęła spadać. W sobotę było ich 87. W sumie w Portugalii potwierdzono dotąd 4427 ofiar śmiertelnych koronawirusa.

Autor:pqv//now

Źródło: tvn24.pl, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości