Komisarz Brenton o dostawach szczepionek: Unia może nie przedłużyć umowy z AstraZenecą

TVN24 | Świat

Autor:
pqv//now
Źródło:
PAP

Thierry Breton, unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego wyraził nadzieję, że Unia Europejska otrzyma 55 milionów dawek szczepionki Johnson & Johnson. Podkreślił również, że wspólnota może nie przedłużyć umowy z AstraZenecą. - Jesteśmy pragmatyczni. Moim priorytetem jako menedżera do spraw szczepionek jest to, aby ci, z którymi podpisujemy umowę, dostarczali szczepionki na czas - powiedział.

W wywiadzie dla telewizji RAI Breton zastrzegł, że nie wie, kiedy znane będzie stanowisko Unii wobec preparatu Johnson & Johnson. Wcześniej w USA wstrzymano szczepienia preparatem J&J w związku z wystąpieniem sześciu przypadków zakrzepów krwi wśród 6,8 miliona zaszczepionych osób.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Koncern farmaceutyczny zdecydował się opóźnić wprowadzenie na unijny rynek swojej szczepionki, jako powód podając amerykańskie zalecenie.

Breton: jesteśmy pełni ufności

Europejska Agencja Leków (EMA) ogłosiła, że korzyści płynące ze szczepionki firmy Johnson & Johnson w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych.

EMA bada wszystkie zgłoszone przypadki i zdecyduje, czy konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych.

Thierry BretonEmil Helms/RITZAU SCANPIX/PAP/EPA

Komisarz Breton przyznał w telewizji RAI, że nie wie, kiedy Unia podejmie ostateczną decyzję w sprawie tego preparatu.

- Ale jesteśmy pełni ufności. Europejska Agencja Leków jest najlepsza na świecie i prowadzi serię uzupełniających analiz. Mam nadzieję, że 55 milionów dawek będzie do wykorzystania w Europie - podkreślił unijny komisarz.

Pierwsza dostawa szczepionek Johnson & Johnson do PolskiTVN24

Opóźnienia w dostawach szczepionki AstraZeneki

O możliwości nieprzedłużenia umowy z AstrąZenecą Thierry Breton poinformował natomiast w rozmowie ze stacją BFMTV. -Jesteśmy pragmatyczni. Moim priorytetem jako menedżera do spraw szczepionek jest to, aby ci, z którymi podpisujemy umowę, dostarczali szczepionki na czas - powiedział, zwracając uwagę na narastające od początku roku opóźnienia w dostawach preparatu.

- Zamówiliśmy 120 milionów dawek w pierwszym kwartale i 180 milionów w drugim kwartale. Okazuje się, że w pierwszym kwartale AstraZeneca wysłała tylko 30 milionów, co stworzyło problemy, które wszyscy widzieli, a w drugim kwartale dostarczyli tylko 70 milionów - wyjaśnił komisarz.

Kontrakt szwedzko-brytyjskiego laboratorium z Unią Europejską kończy się 30 czerwca.

Dania rezygnuje ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca, wskazuje na dobrą sytuację epidemiczną w kraju Reuters

Autor:pqv//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANTONIO DASIPARU

Raporty: