Dwie rękawiczki, ciepła woda i "jesteśmy w stanie uczynić leczenie bardziej ludzkim"

Autor:
mart//now
Źródło:
CNN, PAP

Pielęgniarka z Brazylii znalazła prosty sposób, jak wspierać psychicznie samotnych pacjentów z COVID-19 pozostających w śpiączce pod respiratorem. Kobieta umieszcza wokół dłoni chorego dwie związane ze sobą jednorazowe rękawiczki wypełnione ciepłą wodą. W ten sposób imituje ludzki dotyk.

Lidiane de Melo, brazylijska pielęgniarka, która stosuje ten sposób u własnych pacjentów, mówi, że pomaga to jej również zmierzyć poziom tlenu u chorych.

- W zeszłym roku mieliśmy pacjentkę, która była sama na ostrym dyżurze. Opiekował się nią tylko personel medyczny. W pewnym momencie musieliśmy sprawdzić jej poziom tlenu, ale nie mogliśmy, ponieważ jej puls był ledwo wyczuwalny - powiedziała de Melo.

- Owinęłam jej rękę bawełną i bandażami, by ją ogrzać, ale to nie pomogło. Spróbowałam więc z dwoma rękawiczkami wypełnionymi ciepłą wodą i to zadziałało. Teraz w ten sposób jesteśmy w stanie zwiększyć komfort pacjentów i uczynić ich leczenie bardziej ludzkim - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Koronawirus w Brazylii

Sytuacja epidemiczna w Brazylii jest trudna. W tym tygodniu w Brazylii dwukrotnie notowano rekordowe przyrosty zgonów - we wtorek było to 4195, w czwartek 4249. W piątek poinformowano także o 93 317 kolejnych zakażeniach. W sumie w Brazylii koronawirusem od początku pandemii zakaziły się 13 373 174 osoby, a 348 718 zmarło.

Władze kraju nie są w stanie zapanować nad żywiołowo pogłębiającą się epidemią. W ciągu pierwszych kilku dni kwietnia odnotowano ponad 15 tys. zgonów, a w większości brazylijskich miast szpitale są przepełnione. W Brazylii miał miejsce co czwarty zgon w tym tygodniu.

Mimo katastrofalnej sytuacji zmęczenie i presja polityczna ze strony prezydenta Jaira Bolsonaro, który często bagatelizuje rozmiary tragedii, skłoniły niektórych gubernatorów stanów do złagodzenia ograniczeń sanitarnych.

Stan Sao Paulo ogłosił, że w przyszłym tygodniu rozluźnia niektóre ograniczenia, mimo iż tamtejsze szpitale mają trudności z przyjmowaniem wszystkich chorych pacjentów. Wznowione mają być mecze piłkarskie bez udziału widzów, ponownie otwarte zostaną sklepy z materiałami budowlanymi i wznowione zostaną usługi na wynos w restauracjach.

Szereg obostrzeń wygasło już w Rio de Janeiro, gdzie w piątek otwarto bary, restauracje i centra handlowe.

Autor:mart//now

Źródło: CNN, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości