TVN24 | Świat

Przez rok nie dawali się koronawirusowi. W poniedziałek potwierdzono pierwszy przypadek

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Ile kosztuje wyprawa do Mikronezji?TVN24 BiS
wideo 2/34
TVN24 BiSIle kosztuje wyprawa do Mikronezji? (materiał TVN24 BiS z października 2018 roku)

Wykrycie pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem potwierdziły w poniedziałek władze Mikronezji. Prezydent tego leżącego na Pacyfiku państwa David Panuelo oświadczył, że sytuacja jest opanowana, a obywatele powinni zachować spokój. Mikronezja była jednym z ostatnich państw świata, do których nie dotarła pandemia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Prezydent Mikronezji David Panuelo oświadczył w transmitowanym przez media przemówieniu, że pierwszą w tym kraju infekcję koronawirusem stwierdzono u marynarza, który niedawno powrócił do kraju z Filipin na pokładzie przechodzącego tam prace remontowe statku.

Mikronezja składa się z ponad 600 wyspShutterstock

Mężczyzna, który nie wykazuje objawów choroby, wciąż przebywa wraz z pozostałymi członkami załogi na zacumowanym u wybrzeży Mikronezji statku i znajduje się pod opieką personelu medycznego.

- Nie panikujcie, sytuacja jest opanowana - przekonywał ponad sto tysięcy swoich obywateli Panuelo. Dodał, że informacja jest jednak alarmująca i zachęcił do noszenia maseczek oraz zachowywania odległości od innych osób.

Państwa wolne od wirusa lub z pojedynczymi przypadkami

Mikronezja była jednym z ostatnich państw świata, do których nie dotarła pandemia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wolne od wirusa SARS-CoV-2 pozostają nadal znajdujące się również w Oceanii: Kiribati, Nauru, Palau, Tonga i Tuvalu, a także stowarzyszone z Nową Zelandią Niue i terytorium zależne tego państwa - Tokelau.

Na Vanuatu, Wyspach Salomona, Wyspach Marshalla i Samoa wykryto pojedyncze zakażenia, ale zawsze były to przypadki przywleczone z zewnątrz i nie dopuszczono do transmisji koronawirusa wewnątrz państw. Oficjalnie żadnej infekcji nie zdiagnozowano jeszcze w Korei Północnej i Turkmenistanie.

Położone na odległych wyspach Pacyfiku kraje zamknęły swoje granice we wczesnej fazie rozwoju pandemii w 2020 roku. Pozwoliło to na uniknięcie fali zachorowań, ale mocno uderzyło w uzależnione od turystyki gospodarki - oceniła AFP. Według ekspertów kraje Oceanii dysponują także słabą infrastrukturą medyczną, co jeszcze bardziej naraża je na negatywny przebieg epidemii.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: