W Europie rozwija się czwarta fala epidemii COVID-19. Najwyższe przyrosty zakażeń tydzień do tygodnia zanotowano w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, na Słowacji. W naszym kraju w ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia diagnozowano średnio 5,7 tysiąca nowych infekcji.
Duży wzrost infekcji w Europie przyczynił się do odwrócenia krzywej zakażeń dla całego świata, która spadała od połowy sierpnia, gdy przez Azję i Amerykę Północną przechodził szczyt kolejnej fali zachorowań. Od dwóch tygodni liczba zakażeń dla całego świata znów rośnie.
Obecnie każdego dnia na świecie diagnozuje się średnio ponad 420 tysięcy nowych infekcji (ponad połowę z nich w Europie), podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu było ich około 400 tysięcy. W kulminacyjnym momencie pandemii, w kwietniu 2021 roku, na całym świecie wykrywano ponad 800 tysięcy zakażeń dziennie. W ciągu ostatniego miesiąca liczba nowych zakażeń koronawirusem w Europie wzrosła o 120 procent.
W Europie najwięcej infekcji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wykrywanych jest w państwach bałtyckich. Każdego dnia na Łotwie diagnozuje się średnio 134 zakażenia na 100 tysięcy mieszkańców, w Estonii - 116, a na Litwie - 106. Ten wskaźnik jest wysoki również na Bałkanach. W Serbii wynosi 100, Słowenii - 95, Rumunii - 74.
W Europie Zachodniej najwięcej infekcji na 100 tysięcy mieszkańców notowanych jest w Wielkiej Brytanii - 65, i Belgii - 53. W Polsce w ostatnim tygodniu stwierdzano średnio 15 infekcji dziennie na 100 tysięcy mieszkańców, na Słowacji - 57, na Ukrainie - 50, w Czechach - 35, w Niemczech - 20.
Nowa fala epidemii najszybciej rozwija się w Europie Środkowej - najwyższe przyrosty tydzień do tygodnia zanotowano w Czechach, na Węgrzech, w Polsce, na Słowacji.
W Polsce w ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia diagnozowano średnio 5,7 tysiąca nowych infekcji. Podczas szczytu epidemii na przełomie marca i kwietnia średnia liczba dziennych zakażeń zbliżała się do 30 tysięcy.
Najwięcej nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii
Najwięcej infekcji w Europie wykrywanych jest w Wielkiej Brytanii - średnio 44 tysięcy dziennie, Rosji - 36 tysięcy, na Ukrainie - 22 tysiące i w Niemczech - 16 tysięcy. W niektórych krajach europejskich, między innymi w Rosji, Bułgarii, Rumunii i Grecji, na Ukrainie i Białorusi, liczba nowych zakażeń jest największa od początku pandemii.
Na COVID-19 w Europie najwięcej chorych umiera obecnie w Rumunii - każdego dnia stwierdza się tam średnio 22 zgony w przeliczeniu na milion mieszkańców. Dla Bułgarii ten współczynnik wynosi 18, dla Ukrainy i Łotwy - 13, Litwy - 11, Rosji - 7,2, Wielkiej Brytanii - 2, Polski - 1,6.
W Azji 100 tysięcy infekcji dziennie
Po Europie najbardziej dotkniętym pandemią kontynentem pozostaje Azja, gdzie notuje się średnio 100 tysięcy infekcji dziennie, ale ich liczba systematycznie spada od połowy sierpnia. Najwięcej przypadków w stosunku do populacji wykrywanych jest obecnie w państwach Kaukazu, Gruzji (każdego dnia ponad 100 nowych infekcji na 100 tysięcy mieszkańców) i Armenii (61), w których również szybko rośnie krzywa zakażeń. Powyżej 10 tysięcy infekcji dziennie diagnozuje się w Turcji, Indiach i Iranie.
W Ameryce Północnej każdego dnia stwierdza się około 80 tysięcy nowych zakażeń, w tym ponad 72 tysiące w USA. Ostatni szczyt epidemii odnotowano w połowie września, gdy liczba dziennych infekcji wynosiła blisko 200 tysięcy. Od tego czasu wskaźniki epidemiczne na kontynencie spadają.
Liczba zakażeń w Ameryce Południowej osiągnęła szczyt pod koniec czerwca, gdy diagnozowano ich około 135 tysięcy dziennie. Od tego czasu krzywa infekcji spada, obecnie na tym kontynencie wykrywa się około 20 tysięcy nowych zakażeń dziennie. Najwięcej z nich, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, w Surinamie, Gujanie i Brazylii. Liczba infekcji najszybciej rośnie w Urugwaju i Chile.
W Afryce stwierdza się średnio 5 tysięcy zakażeń dziennie, w Australii i Oceanii - 2,5 tysiąca. Szczyt epidemii na tym pierwszym kontynencie nastąpił latem, gdy każdego dnia wykrywano ponad 40 tysięcy infekcji, od tego czasu ich liczba maleje. Odwrotnie jest w Australii i Oceanii, w której od lata krzywa zakażeń systematycznie rośnie.
Blisko 5 milionów ofiar COVID-19
Od początku pandemii, która pochłonęła już ponad 4,97 miliona ofiar, na całym świecie koronawirusem SARS-CoV-2 zakaziło się ponad 245 milionów osób.
Wszystkie te dane - zebrane przez PAP - pochodzą z portalu Our World in Data, który opiera się na własnych zestawieniach oraz statystykach Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
Źródło: PAP