Koree zawieszają współpracę gospodarczą. Japonia protestuje

Kim Dzong Un zaprezentował swoją bombę atomową
Kim Dzong Un zaprezentował swoją bombę atomową
Korea Północna ogłosiła Kaesong strefą kontroli wojskowej

Władze Korei Północnej ogłosiły, że wycofują się nieodwołanie z wszelkich umów podpisanych z Seulem, w tym z projektów współpracy gospodarczej. Aktywa południowokoreańskich firm i agencji rządowych w Korei Płn. zostaną zlikwidowane. Władze Japonii złożyły natychmiastowy protest w sprawie wystrzelenia dwóch pocisków batalistycznych przez północnokoreański reżim.

Zawieszenie współpracy Pjongjangu z Seulem ma związek z wcześniejszą decyzją władz Korei Południowej o wycofaniu się z udziału w rozwoju parku przemysłowego Kaesong, będącego ostatnim projektem gospodarczej współpracy pomiędzy dwiema Koreami. Decyzja ta zapadła na początku lutego. Podjęto ją, jak powiedział południowokoreański minister ds. zjednoczenia narodowego Hong Jong Pio, aby inwestycje Korei Płd. w tym miejscu "nie były wykorzystywane przez Północ do finansowania rozwoju programu jądrowego i rakietowego".

Japonia będzie ściśle współpracować z USA oraz Koreą Płd., aby skłonić Pjongjang do zaprzestania dalszych prowokacji. Wystrzelenie dwóch rakiet było pogwałceniem rezolucji Rady bezpieczeństwa ONZ – oświadczył w czwartek rzecznik rządu w Tokio Yoshihide Suga.

Władze Japonii złożyły natychmiastowy protest w tej sprawie za pośrednictwem swej ambasady w Pekinie.

Próby batalistyczne pomimo rezolucji ONZ

Korea Północna wystrzeliła w środę dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swej bazy w pobliżu miasta Wonsan na wschodnim wybrzeżu. Pociski przeleciały po parabolicznej krzywej balistycznej odległość ok. 500 km i wpadły do morza.

W ostatnim okresie Korea Płn. zintensyfikowała tego rodzaju działania. 3 marca wystrzeliła w morze z tego samego poligonu 6 pocisków bliskiego zasięgu używając wieloprowadnicowej (12 pocisków 227 mm w dwóch modułach) wyrzutni rakietowej typu M270. Pjongjang kontynuuje próby balistyczne mimo przyjętej 2 marca przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która zdecydowanie zaostrzyła sankcje wobec Korei Płn. Rezolucja ta była odpowiedzią na przeprowadzony przez ten kraj 6 stycznia test bomby wodorowej. Dotychczasowe rezolucje ONZ zabraniają Korei Północnej prób z bronią jądrową oraz testów balistycznych. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w wysiłkach na rzecz zwiększenia swego potencjału wojskowego, w tym jądrowego.

Autor: tmw\mtom / Źródło: PAP