Ministerstwo obrony Korei Południowej powiadomiło o negocjacjach w sprawie dostarczenia amunicji Stanom Zjednoczonym, aby uzupełnić amerykańskie braki w zapasach. Seul zaznacza, że negocjacje w tej sprawie odbywają się "przy założeniu, że USA są użytkownikiem końcowym". USA to główny dostawca broni dla Ukrainy. Reuters pisze, że Korea Południowa, wysuwając takie zastrzeżenie, stara się "unikać antagonizowania Rosji, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z powodu wpływu, jaki Moskwa może mieć na Koreę Północną".
Według resortu obrony Korei Południowej, stanowisko tego kraju o nieudzielaniu Ukrainie pomocy w śmiercionośnej broni jest niezmienne. "Aby uzupełnić braki w zapasach amunicji 155 mm w USA, trwają negocjacje między Waszyngtonem, a firmami koreańskimi w sprawie eksportu amunicji. Odbywa się to przy założeniu, że USA są użytkownikiem końcowym" – głosi komunikat Seulu.
"Wall Street Journal": umowa ma przewidywać 100 tysięcy sztuk pocisków artyleryjskich
W październiku prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol zapewniał, że Seul nie dostarczył żadnej śmiercionośnej broni Ukrainie. Zadeklarował to w następstwie ostrzeżeń prezydenta Putina, że taka decyzja zniszczy stosunki dwustronne. "Będąca sojusznikiem USA Korea Południowa starała się unikać antagonizowania Rosji, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z powodu wpływu, jaki Moskwa może mieć na Koreę Północną" – zwraca uwagę Reuters.
Jak dodaje, rzecznik bezpieczeństwa narodowego USA John Kirby powiedział w zeszłym tygodniu, że Waszyngton ma informacje, o potajemnym przekazywaniu przez Koreę Północną do Rosji "znacznej" ilości pocisków artyleryjskich. Moskwa i Pjongjang zaprzeczyły jakimkolwiek wysyłkom broni.
Wcześniej "Wall Street Journal", powołując się na amerykańskich urzędników, pisał, że umowa miała przewidywać zakup przez USA 100 tysięcy sztuk pocisków artyleryjskich 155 mm.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wzywał Koreę Południową do dostarczenia "niezbędnej broni".
Źródło: PAP