TVN24 | Świat

Korea Północna "zbudowała okręt zdolny do wystrzeliwania rakiet"

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP, en.yna.co.kr

Ma wyporność 3 tysięcy ton i jest zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych. Według ustaleń USA i Korei Południowej reżim w Pjongjangu zbudował okręt podwodny, który zamierza "zaprezentować w odpowiednim czasie" - przekazała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na własne źródła.

Zarówno władze Korei Południowej, jak i amerykańskie służby wywiadowcze dokonały oceny, że Korea Północna zakończyła już budowę 3000-tonowego okrętu podwodnego, który został przedstawiony w lipcu 2019 roku - poinformowała w niedzielnej depeszy agencja Yonhap. Władze Korei Północnej rozważają odpowiedni moment, by zaprezentować nową jednostkę, tak, aby osiągnąć efekt strategiczny i zmaksymalizować presję przeciwko Stanom Zjednoczonym – dodała. Według jednego z rozmówców Yonhap ewentualna prezentacja nowego okrętu może być połączona z próbą rakietową.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- Nasze wojsko pilnie śledzi i monitoruje działania militarne Korei Północnej, a południowokoreańskie i amerykańskie służby wywiadowcze kontynuują bliską współpracę - oświadczył w poniedziałek rzecznik kolegium szefów sztabów sił zbrojnych Korei Południowej Kim Dzun Rak.

Przemieszczenie "barki" w stoczni Sinpo

W ubiegłym tygodniu amerykański think tank Beyond Parallel informował o wykryciu oznak mogących świadczyć, że Korea Północna przygotowuje się do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego (SLBM).

Również amerykański ośrodek 38 North, monitorujący działania reżimu w Pjongjang informował wcześniej, że ​​"barka w stoczni Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej została przemieszczona wzdłuż nabrzeża startowego dla okrętów podwodnych". Zdaniem analityków "ruch ten może wskazywać, że budowa nowego okrętu podwodnego z pociskami balistycznymi może dobiegać końca lub jednostka już jest gotowa do wdrożenia i uruchomienia w najbliższej przyszłości" - przypomniała Yonhap.

W lipcu 2019 roku państwowe północnokoreańskie media informowały, że przywódca kraju Kim Dzong Un przeprowadził inspekcję nowego okrętu podwodnego, będącego wówczas w budowie. W doniesieniach znalazła się sugestia, że po ukończeniu okręt może zostać wysłany na Morze Japońskie.

Wcześniej Beyond Parallel podał, analizując zdjęcia satelitarne, że nowa jednostka zdolna do wystrzeliwania rakiet z głowicami jądrowymi powstaje prawdopodobnie w stoczni w mieście Sinpo, uważanej za główny ośrodek północnokoreańskiego programu rozwoju okrętów podwodnych.

Eksperci z amerykańskiego think tanku ocenili wówczas, że oddanie do użytku okrętu tego typu w istotnym stopniu zwiększyłoby zagrożenie rakietowe i nuklearne ze strony Korei Północnej oraz skomplikowało planowanie obronne w regionie.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, en.yna.co.kr