Świat

Korea Północna wystrzeliła kolejne pociski

Świat


Korea Północna wystrzeliła w piątek rano niezidentyfikowane pociski, które spadły do morza - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej. To kolejna, szósta już, próba w serii testów rakietowych Pjongjangu prowadzonych od połowy lipca.

Sztab generalny armii Korei Południowej podał, że pociski wystrzelono dwukrotnie około godziny 8 rano (czasu lokalnego, około północy w Polsce) ze wschodniego wybrzeża Korei Północnej.

Ostatnim razem Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne w sobotę 10 sierpnia. Seria prób trwa od połowy lipca, za każdym razem testowane były pociski krótkiego zasięgu.

Wymiana ciosów między Waszyngtonem, Pjongjangiem i Seulem

Testy uważane są za próbę nacisku Pjongjangu na Waszyngton i Seul oraz wznowienia znajdujących się w impasie rokowań na temat denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego a także jako wyraz niezadowolenia ze wspólnych manewrów wojsk Korei Południowej i USA.

Pjongjang uważa je za prowokację i zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa. Twierdzi, że mogą być przygotowaniem do inwazji.

Eksperci zachodni są zdania, że Pjongjang pracuje obecnie nad systemem mniejszych pocisków, łatwiejszych do ukrycia i do wyprodukowania oraz lepiej sterowalnych niż rakiety testowane przez Koreę Północną w poprzednich latach.

Rozmowy i prowokacje: stosunki USA - Korea PółnocnaPAP/Reuters

Autor: akw//rzw / Źródło: Reuters, CNN, PAP

Tagi:
Raporty: