Korea Północna ujawniła, jaką rakietę wystrzeliła w kierunku Morza Japońskiego

Autor:
tas/adso
Źródło:
PAP

Armia Korei Północnej przetestowała pocisk hipersoniczny nowego typu - poinformowała w środowym komunikacie agencja KCNA. Rakieta została wystrzelona dzień wcześniej w kierunku Morza Japońskiego. Próbę potępiły USA, Japonia i Korea Południowa.

We wtorek południowokoreańska armia przekazała, że Korea Północna wystrzeliła "niezidentyfikowany pocisk" w kierunku Morza Japońskiego. Japonia ze swojej strony poinformowała, że rakieta nie dosięgnęła wód japońskiej strefy ekonomicznej i spadła u wschodnich wybrzeży Korei Północnej.

Nie wiadomo, jak bardzo zaawansowane są północnokoreańskie prace nad systemem pocisków hipersonicznych, ani skąd pochodzi myśl technologiczna, na jakiej je oparto.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Pociski hipersoniczne (naddźwiękowe) lecą z prędkością wielokrotnie większą od prędkości dźwięku na względnie niskiej wysokości, co utrudnia lub uniemożliwia ich zestrzelenie przez systemy obrony antyrakietowej. Mogą pokonać znaczne odległości. "Rozwój tej technologii wojskowej wydatnie wzmocni możliwości obronne Korei Północnej" - podkreśliła w komentarzu Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA).

CZYTAJ TAKŻE: Pjongjang testował pocisk, USA apelują o powrót do rozmów, w Seulu zwołano posiedzenie rady bezpieczeństwa

Bez udziału Kim Dzong Una

Agencja Associated Press przypomniała, że do wtorkowego testu doszło już po apelu wystosowanym przez władze Korei Północnej do Korei Południowej i Stanów Zjednoczonym o porzucenie praktyki podwójnych standardów i wznowienie rozmów dyplomatycznych dotyczących północnokoreańskiego programu zbrojeń.

Zgodnie z depeszą KCNA, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un nie brał udział w teście, który - jak pisze państwowa agencja - "był pierwszą taką próbą wystrzelenia pocisku Hwasong-8, która potwierdziła możliwość kontrolowania lotu północnokoreańskich gliderów, czyli manewrujących pocisków szybujących i przenoszenia, a także oddzielania od nich głowic".

Apel o powrót do rozmów

Test potępiły USA, Japonia i Korea Południowa. Amerykański Departament Stanu podkreślił, że północnokoreańskie próby rakietowe stwarzają zagrożenie dla innych państw regionu oraz społeczności międzynarodowej i zaapelował do rządu w Pjongjangu o powrót do zawieszonych rozmów o denuklearyzacji.

Wtorkowa próba to trzeci w tym miesiącu test broni balistycznej, przeprowadzony przez północnokoreański reżim. 11 i 12 września Pjongjang testował pociski manewrujące dalekiego zasięgu, które przeleciały 1500 km.

Trzy dni później Korea Północna przeprowadziła test dwóch pocisków krótkiego zasięgu, które wystrzelone zostały z platformy kolejowej i po przebyciu 800 km wpadły do wód japońskiej strefy ekonomicznej.

Zwiększanie zdolności wojskowych

Mimo międzynarodowych sankcji nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa, Korea Północna pod przywództwem Kim Dzong Una znacznie zwiększyła swoje zdolności wojskowe. Pjongjang przeprowadził m.in. kilka prób jądrowych i pomyślnie przetestował rakiety balistyczne zdolne do dotarcia do Stanów Zjednoczonych.

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Północną utkwiły w martwym punkcie po zakończonym fiaskiem szczycie z udziałem ówczesnego amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w lutym 2019 roku.

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu.

Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP