Świat

Kopacz: papież Franciszek jest wiosną Kościoła

Świat

Kopacz: papież Franciszek jest wiosną Kościoła
tvn24To pierwsza wizyta Kopacz w Watykanie od czasu objęcia stanowiska szefowej rządu

- Ojciec Święty jest wiosną Kościoła. Jestem przekonana, że wiele dobrego jeszcze zrobi – powiedziała w Watykanie premier Ewa Kopacz po spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Szefowa rządu złożyła także kwiaty i modliła się przy grobie św. Jana Pawła II. Rozmowa premier Polski z papieżem Franciszkiem w czasie prywatnej części audiencji trwała pół godziny. To pierwsza wizyta Kopacz w Watykanie od czasu objęcia stanowiska szefowej rządu we wrześniu ubiegłego roku.

Po spotkaniu z Franciszkiem Kopacz powiedziała podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami, że papież Franciszek jest "wiosną Kościoła". - I nic nie zmieni mojego zdania - dodała, mówiąc o papieżu Franciszku, że to "bardzo ciepły, pogodny człowiek, ale też bardzo zmęczony".

- Jestem przekonana, że wiele dobrego jeszcze zrobi - podkreśliła premier Kopacz.

Mówiła też, że "jest pod ogromnym wrażeniem papieża Franciszka". - Poprosiłam Ojca Świętego o modlitwę za Polaków i za Polskę i przywiozłam również pozdrowienia od Polaków - powiedziała szefowa polskiego rządu, podkreślając, że Polacy kochają tak samo Franciszka jak Jana Pawła II.

Kopacz poinformowała, że poprosiła papieża o to, aby podczas przyszłorocznej wizyty w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie zechciał również - jak dodała - "choć na chwilę" przyjechać do Warszawy. Zauważyła, że byłoby to 37 lat po pamiętnej wizycie Jana Pawła II. - Może to jest moment, żeby dać nowy impuls - wskazała.

Prezent dla papieża

Podczas audiencji w papieskiej bibliotece premier Kopacz podarowała papieżowi drzewko jabłoni. - To jest niespodzianka. To jest polska jabłoń, która będzie dawać najpiękniejsze polskie jabłka - powiedziała.

Wraz z drzewkiem jabłoni szefowa rządu wręczyła papieżowi srebrną paterę udekorowaną bursztynami, mówiąc mu, że można na niej położyć jabłka. Premier podarowała też papieżowi tomik wierszy Wisławy Szymborskiej w języku hiszpańskim.

Franciszek podarował Kopacz medal przedstawiający wizerunek świętego Marcina, okrywającego płaszczem biednych. Papież wyjaśnił, że medal ten przypomina o odpowiedzialności rządzących za opiekę nad ubogimi.

Strona rządowa zapowiadała wcześniej, że Kopacz chce porozmawiać z papieżem o sytuacji na Ukrainie, nielegalnej imigracji do krajów UE, a także o Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie.

Watykańskie biuro prasowe w komunikacie wydanym po audiencji u papieża, a także po rozmowie polskiej premier z szefem dyplomacji Stolicy Apostolskiej arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem poinformowało, że "z uznaniem wypowiadano się o spokojnej i skutecznej współpracy" w ramach przygotowań do przyszłorocznej wizyty Franciszka w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży. Mówiono także - podał Watykan - o "pozytywnym wkładzie Kościoła w Polsce w obecnym kontekście społeczno-ekonomicznym i w niektórych kwestiach o charakterze etycznym".

W trakcie rozmów dokonana też została "wymiana poglądów na temat sytuacji międzynarodowej, ze szczególną uwagą zwróconą na Ukrainę" - ogłosił Watykan.

Delegacja z Polski

W skład delegacji z Warszawy wchodzili m.in. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jacek Cichocki, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska i główny doradca premier Sławomir Nitras.

Na zakończenie wizyty w Watykanie premier Kopacz złożyła wiązankę kwiatów przy grobie Jana Pawła II w bazylice Świętego Piotra.

Autor: asz//gak,mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: