TVN24 | Świat

Duchowy przywódca Iranu wzywa do wsparcia Palestyńczyków

TVN24 | Świat

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał państwa muzułmańskie do wojskowego i finansowego wsparcia Palestyńczyków oraz do odbudowy Strefy Gazy po trwającym 11 dni konflikcie zbrojnym z Izraelem.

Irańskie władze oświadczyły w piątek, że Palestyńczycy odnieśli "historyczne zwycięstwo" nad Izraelem. Gwardia Rewolucyjna ostrzegła Izrael przed "śmiertelnymi ciosami" po tym, jak konflikt w Strefie Gazy pokazał potęgę palestyńskiego arsenału.

W oświadczeniu transmitowanym w irańskich mediach ajatollah Ali Chamenei zwrócił się do muzułmanów na świecie, aby domagali się od rządów swoich krajów popierania Palestyńczyków.

"Gratulacje dla naszych palestyńskich sióstr i braci za historyczne zwycięstwo. Wasz opór zmusił agresora do odwrotu" – napisał na Twitterze rzecznik irańskiego MSZ Said Chatibzadeh. Gwardia Rewolucyjna oświadczyła, że "intifada (palestyńskie powstanie) przeszła od używania kamieni do potężnych, precyzyjnych pocisków (...) i w przyszłości syjoniści (Izrael) mogą spodziewać się śmiertelnych ciosów z obszaru terytoriów okupowanych".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Iran, który nie uznaje państwa żydowskiego, wspiera i uzbraja islamskich terrorystów z Hamasu, którzy rządzą w Strefie Gazy. Autonomia Palestyńska prezydenta Mahmuda Abbasa kontroluje zamieszkane przez Palestyńczyków obszary okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu.

Ajatollah Chamenei powiedział przed rokiem, że Iran zmienił stosunek sił militarnych między Izraelem a Palestyńczykami. Irańskie władze pokazały w piątek wyprodukowanego w Iranie drona bojowego, który według nich ma zasięg 2000 kilometrów. Nazwano go "Gaza" na cześć walki Palestyńczyków z Izraelem – podały izraelskie media państwowe.

ZOBACZ W TVN24 GO: Chargé d'affaires Izraela: nie potrzebujemy żadnych wytycznych od organizacji terrorystycznej

Autor:akw//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości