Świat

Kobieta komendantem policji. Pierwszy raz w historii Afganistanu

Świat


Pierwsza kobieta w dziejach Afganistanu została zatrudniona na stanowisko komendanta policji. Pułkownik Jamila Bayaz będzie rządzić siłami porządkowymi nie byle gdzie, bo w Kabulu - stolicy kraju. Rząd ma nadzieję, że decyzja o zatrudnieniu kobiety na tak wymagającym stanowisku wzbudzi zainteresowanie innych, które być też będą chciały zasilić szeregi policji.

Rząd afgański przygotowuje się do wyborów i w ostatnich tygodniach władze centralne zorientowały się, że brakuje kilkunastu tysięcy funkcjonariuszy, którzy byliby w stanie podróżować po kraju i pilnować w kolejnych jego częściach głosowań.

Kobiety do broni

Decydując się ze względów przynajmniej częściowo politycznych na zatrudnienie płk Bayaz na prestiżowym stanowisku w stolicy kraju, władze zaskoczyły opinię publiczną w Afganistanie.

W samym Kabulu - jak pisze reporter agencji Reuters - ludzie na ulicach są dumni z tego, że kobieta będzie najważniejszą osobą w policji w ich mieście i regionie.

Władze Afganistanu liczą natomiast, że wkrótce, do dwóch tysięcy kobiet już pracujących w policji, dołączą tysiące innych. Liczba około 12 tysięcy jest tą, z której ministerstwo spraw wewnętrznych byłoby zadowolone, ale w tej chwili każda pomoc przybliży policję do zrealizowania zadania polegającego na kontrolowaniu spokojnego przebiegu wyborów.

Dumna pani komendant wie, że ma wrogów

- Wiem, że przede mną wielkie wyzwania, a wokół pozostają działający wciąż wrogowie. Jesteśmy jednak zdolni do podjęcia walki z nimi, dlatego będziemy wykonywali swoją pracę i tym sposobem odniesiemy sukces - powiedziała w jednym z pierwszych wystąpień nowa szefowa policji w Kabulu.

Bayaz służy w policji z przerwami od 32 lat. Jest jedną z najstarszych stażem policjantek. Przez długi czas chodziła jednak do pracy w stroju codziennym. W środę od rana prezentowała się dumnie w marynarce z epoletami.

W Afganistanie, od czasu przejmowania z rąk NATO kontroli nad kolejnymi prowincjami przez miejscowe służby, wzrosła liczba ataków na pracujące kobiety. Ataki i zamachy na kobiety pracujące w policji są najczęstsze.

W ostatnich miesiącach w różnych prowincjach kraju znaleziono kilkanaście kobiet, które zostały zamordowane z tego właśnie powodu.

Autor: adso//tka / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: