Kim uruchomił reaktor. Plutonu starczy na bombę atomową

Świat

Reuters/DigitalglobeOśrodek w Jongbjon leży 90 km na północ od Pjongjangu

Wywiad południowokoreański powiadomił deputowanych, że Korea Północna ponownie uruchomiła reaktor, mogący dostarczać do 6 kg plutonu rocznie. Taka ilość wystarcza do budowy jednej lub dwóch bomb atomowych.

Agencja Associated Press informuje o tym we wtorek, powołując się na dwóch deputowanych południowokoreańskiego parlamentu, którzy uczestniczyli w tym briefingu, zorganizowanym przy drzwiach zamkniętych.

Produkcja plutonu od sierpnia?

Reaktor w ośrodku Jongbjon wyłączono w 2007 roku w ramach międzynarodowego programu "rozbrojenie za żywność", który obecnie znajduje się w impasie.

Jego ponowne włączenie Korea Północna zapowiedziała w kwietniu br., w okresie wzrostu napięcia po przeprowadzeniu przez Pjongjang w lutym trzeciej próby nuklearnej. AP pisze, że na zdjęciach satelitarnych "widać oznaki, że ten reaktor może już pracować". Według południowokoreańskiego wywiadu reaktor został ponownie uruchomiony w sierpniu. Nie ujawniono źródła tych informacji.

Pjongjang: Chodzi tylko o prąd

Zapowiadając w kwietniu ponowne uruchomienie tego 5-megawatowego reaktora, rzecznik północnokoreańskiego programu energetyki atomowej wskazywał, że Pjongjang zamierza "wzmocnić swój arsenał nuklearny, zarówno jeśli chodzi o ilość, jak i o jakość". Północnokoreańska agencja prasowa KCNA pisała wtedy, że ponowne uruchomienie reaktora ma też rozwiązać problem "poważnych" niedoborów energii elektrycznej.

Według ekspertów, w ośrodku w Jongbion Korea Północna może wyprodukować do sześciu kilogramów plutonu, który może być wykorzystany do budowy broni atomowej.

Autor: rf//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Digitalglobe