TVN24 | Świat

Działacz prawicowej partii usunięty po incydencie z rzucaniem żwiru w Trudeau

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP

Kanadyjska policja jak dotąd nie postawiła zarzutów po zdarzeniu, do jakiego doszło w mieście London, kiedy po wiecu wyborczym premier Justin Trudeau został obrzucony żwirem. Agencja Reutera podała, że w związku z incydentem Kanadyjska Partia Ludowa wyrzuciła jednego ze swoich lokalnych działaczy.

Kanadyjski premier został obrzucony żwirem w poniedziałek po wiecu wyborczym w mieście London w prowincji Ontario. Spotkanie odbywało się w ramach kampanii wyborczej przed wyznaczonymi na 20 września przedterminowymi wyborami parlamentarnymi. Justina Trudeau zaatakowały osoby protestujące między innymi przeciwko obowiązkowym szczepieniom przeciw COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Policja w London przekazała, że prowadzi w tej sprawie dochodzenie, ale jak dotąd nie ogłoszono, by komukolwiek postawiono zarzuty w związku z tą sprawą. Jak wynika z doniesień agencji Reutera, takie zarzuty może usłyszeć między innymi szef lokalnych struktur Kanadyjskiej Partii Ludowej (People's Party of Canada - PPC) w jednym z okręgów wyborczych w London. Rzecznik ugrupowania, Martin Masse, potwierdził w przesłanej wiadomości do Reutera, że działacz został usunięty ze swojej funkcji. Nie podał jednak więcej szczegółów.

Pod hasłem walki z obowiązkiem szczepień

Założona w 2018 roku PPC jest kierowana przez Maxime'a Berniera, który przegrał wyścig o stanowisko lidera pozostającej w opozycji do obecnego kanadyjskiego rządu Konserwatywnej Partii Kanady (CPC). W wyborach parlamentarnych w 2019 roku ugrupowanie zyskało 1,6 proc. poparcia. Według najnowszych sondaży w nadchodzących wyborach może liczyć na 9 proc. głosów.

Bernier przyciąga tłumy, prowadząc kampanię pod hasłem walki z restrykcjami wprowadzanymi w związku z pandemią COVID-19 i obowiązkiem szczepień.

Trudeau, który jest liderem Liberalnej Partii Kanady (LPC) ogłosił przedterminowe wybory w połowie sierpnia z nadzieją, że jego sformowany po wyborach w 2019 roku mniejszościowy rząd uzyska parlamentarną większość. Początkowo prowadząca w sondażach LPC przegrywa w nich obecnie z kierowaną przez Erina O'Toole'a Konserwatywną Partią Kanady (CPC).

Sprawa obowiązkowych szczepień i metod walki z epidemią COVID-19 jest jednym z głównych tematów kampanii wyborczej.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP