Władze japońskiego miasta walczą z turystami. Wznoszą barierę, aby zasłonić widok na górę Fudżi

Źródło:
CNN
Turyści w Japonii. Wideo archiwalne
Turyści w Japonii. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Turyści w Japonii. Wideo archiwalneReuters Archive

Malownicze japońskie miasto stawia barierę, aby powstrzymać turystów od robienia sobie zdjęć na tle góry Fudżi. Siatka o wysokości 2,5 metra i szerokości 20 metrów zostanie zamontowana na początku przyszłego tygodnia.

Położone u podnóża góry Fudżi miasto Fujikawaguchiko zostało opanowane przez zagranicznych turystów próbujących zrobić idealne zdjęcie najsłynniejszej góry Japonii. Najczęściej stoją przed placówką dużej japońskiej sieci sklepów wielobranżowych, aby uchwycić kontrast między ruchliwym, oświetlonym neonami sklepem a spokojną górą za nim.

Urzędnicy miejscy uznali, że zachowanie turystów jest zbyt uciążliwe, a rozwiązaniem problemu ma być zasłonięcie widoku przy pomocy siatki – powiedział stacji CNN miejscowy polityk.

Jedna z urzędniczek powiedziała anonimowo, że turyści zostawiają śmieci i nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Pomimo umieszczenia znaków ostrzegawczych, sytuacja nadal się utrzymuje. - To godne ubolewania, że musieliśmy podjąć takie kroki – powiedziała urzędniczka.

Siatka o wysokości 2,5 metra i szerokości 20 metrów zostanie zamontowana na początku przyszłego tygodnia.

Fudżi. Najwyższa góra JaponiiAndrzej Budnik | www.LosWiaheros.pl

Japonia zmaga się z nadmierną turystyką

Miasto Fujikawaguchiko znajduje się w prefekturze Yamanashi, na północ od góry Fudżi i około 100 kilometrów na zachód od Tokio. Tłumy nękające małe miasteczko są częścią większego problemu dotykającego Japonię – stwierdza CNN.

Kraj ten boryka się z nadmierną turystyką – w marcu do kraju przybyły ponad trzy miliony turystów. Wielu z nich, zostawiając po drodze śmieci i powodując erozję, kieruje się wprost na górę Fudżi, ikonę Japonii wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

- Nadmierna turystyka i wszystkie jej konsekwencje, takie jak śmieci, rosnąca emisja CO2 i lekkomyślni turyści to największy problem, przed który stoi góra Fudżi– powiedział w zeszłym roku Masatake Izumi, urzędnik rządowy prefektury Yamanashi.

Niektórzy miejscowi nazwali nawet mierzącą 3776 metrów Fudżi "górą śmieci". Próbując złagodzić przeludnienie, rząd prefektury Yamanashi ogłosił kilka nowych zasad - dzienny limit 4 tysięcy pieszych turystów wkraczających na górę i obowiązkowa opłata w wysokości 13 dolarów od osoby.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Budnik | www.LosWiaheros.pl