Świat

Irańscy dyplomaci opuścili Arabię Saudyjską

Świat


Dyplomaci Iranu wyjechali w środę z Arabii Saudyjskiej, która przed kilkoma dniami zerwała stosunki dyplomatyczne z Teheranem po atakach na swe placówki dyplomatyczne w tym kraju - poinformowała oficjalna agencja saudyjska SPA. We wtorek do kraju wrócili dyplomaci saudyjscy.

Pracownicy irańskiej ambasady w Rijadzie oraz konsulatu w Dżuddzie udali się do swego kraju "na pokładzie prywatnego irańskiego samolotu" - dodała agencja.

Jest to konsekwencja decyzji Arabii Saudyjskiej o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z Iranem, podjętej po sobotnich atakach na saudyjską ambasadę w Teheranie i konsulat w Meszhedzie. Napaści dokonały grupy ludzi protestujących przeciw przeprowadzonej przez Rijad egzekucji 47 osób, w tym szyickiego duchownego Nimra al-Nimra.

Zerwane stosunki dyplomatyczne

W ślad za Arabią Saudyjską stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwali sojusznicy Rijadu - Sudan i Bahrajn, Zjednoczone Emiraty Arabskie odwołały ambasadora i obniżyły rangę stosunków z Teheranem do poziomu charge d'affaires, a Kuwejt wezwał swego irańskiego ambasadora na konsultacje. Rijad zawiesił ponadto ruch lotniczy z Iranem, zakazał obywatelom podróżowania do tego kraju oraz zerwał z nim stosunki gospodarcze.

Saudyjskie władze oskarżały al-Nimra o podżeganie do przemocy przeciw policji. Zwolennicy duchownego twierdzą jednak, że był pokojowym opozycjonistą, który domagał się większych praw dla zamieszkującej królestwo mniejszości szyickiej.

Autor: pk//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: